Markit: Problemi u nabavi uteg industriji eurozone u listopadu

Ekonomija 02. stu 202113:35 0 komentara
Morguefile/Ilustracija

Problemi u opskrbi i logistici zakočili su industriju eurozone i u listopadu, poremetivši proizvodnju i isporuku robe, a pojavile su se i naznake posustajanja potražnje, pokazalo je u utorak istraživanje londonske tvrtke Markit.

Pandemija koronavirusa izazvala je poremećaje u opskrbi pa se kompanije bore za sirovine i dijelove, a dodatne im probleme izazivaju i nestašica vozača, manjak kontejnera, nedostatni prijevozni kapaciteti i zagušene luke.

U takvim je uvjetima indeks menadžera nabave (PMI) u industriji eurozone u listopadu kliznuo za 0,3 boda u odnosu na rujan, na 58,3 boda, najnižu razinu u osam mjeseci, izvijestio je IHS Markit, snizivši blago prvu procjenu njegove vrijednosti.

“Proizvođači u eurozoni izvijestili su o pogoršanju stanja u lancima opskrbe u listopadu, što je snažno zakočilo rast proizvodnje u tom mjesecu”, rekao je glavni poslovni ekonomist londonske tvrtke za prikupljanje i obradu ekonomskih podataka Chris Williamson.

Prosječno razdoblje isporuke sirovina i dijelova drastično se produljilo, ističu u Markitu, napomenuvši da su ih kompanije u gotovo četvrt stoljeća objave izvješća dulje čekale samo u svibnju i lipnju ove godine.

Među izvorima pritiska u nabavnim lancima poslovni čelnici u industriji izdvajaju i probleme s transportom, navodi Markit, upozorivši i na prve naznake posustajanja potražnje.

Smanjena dostupnost prigušila je i apetit za poluproizvodima i gotovim proizvodima, navodi se u izvješću.

U takvim su uvjetima inflatorni pritisci dodatno ojačali, zaoštrivši aktualno pitanje koliko će dugo razdoblje snažnog rasta cijena trajati, upozorava ekonomist londonske tvrtke.

Problemi su poljuljali povjerenje poslovnih čelnika industrijskih tvrtki u zoni primjene zajedničke europske valute, pokazuje Markitovo izvješće.

“Pogoršana su i očekivanja poslovnih čelnika, spustivši se u listopadu na najnižu razinu u godinu dana budući da stanje u opskrbi i utjecaj većih troškova i cijena zabrinjava sve više proizvođača, nadovezujući se na naznake da su pred njima izazovni mjeseci”, zaključuje Williamson.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!