Cijene trenutno pokreću jednokratni faktori ali u idućim mjesecima motor njihovog rasta mogao bi biti strah od inflacije, upozorio je u srijedu Njemački institut za ekonomska istraživanja (DIW).
Inflacija u Njemačkoj dosegnula je u rujnu najvišu razinu u 28 godina, od 4,1 posto, potaknuta poskupljenjem energenata i niskom osnovicom u pandemijskoj 2020. godini kada je privremeno snižena stopa poreza na dodanu vrijednost (PDV).
U eurozoni potrošačke su cijene u rujnu porasle 3,4 posto, najsnažnije od rujna 2008. godine.
Izrazitiji rast cijena u Njemačkoj u posljednje vrijeme rezultat je jednokratnih mjera i čimbenika, uključujući vraćanje stope PDV-a na pretpandemijsku razinu, poskupljenje energije i zastoje u opskrbi, ističu DIW-ova ekonomistica Kerstin Bernoth i koautor istraživanja Gokhan Ider.
U idućim mjesecima motor njihovog rasta mogla bi biti predviđanja da će cijene i dalje rasti.
“Veće su šanse da će prijetnja izvirati iz očekivanja”, naglasila je Bernoth.
Budu li potrošači i poduzeća polazili od pretpostavke da će cijene i dalje rasti, požurit će s nabavom potrebne robe kako bi preduhitrili poskupljenje i tražiti veće plaće, tumači.
Kompanije će odgovoriti podizanjem cijena a rezultat će biti spirala cijena i plaća, koje se svi pribojavaju a više bi se temeljila na psihološkim nego na stvarnim strukturalnim faktorima, upozorava.
“Očekivanja veće inflacije pretvorit će u samoispunjujuće proročanstvo i potaknuti stvarnu inflaciju”, zaključuje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!