Njemački proizvođač kemikalija BASF objavio je u petak da planira ugasiti 2.600 radnih mjesta kako bi smanjio troškove, nakon što je zadnje tromjesečje 2022. godine zaključio s gubitkom.
BASF-ov neto gubitak u četvrtom tromjesečju iznosio je 4,8 milijardi eura, objavila je kompanija. U istom razdoblju godine ranije poslovao je s neto dobiti od 898 milijuna eura.
Dobit prije kamata i poreza (EBIT) prije posebnih stavki bila je u zadnjem prošlogodišnjem tromjesečju manja za 69,6 posto nego u istom razdoblju 2021., potonuvši na 373 milijuna eura.
Prihod je smanjen za 2,3 posto, na 19,3 milijarde eura, uglavnom zbog slabijeg obujma prodaje, pokazuje poslovno izvješće.
Kompanija je istaknula izvanredne prošlogodišnje troškove, od oko 6,3 milijarde eura, uglavnom povezane s gubitkom od umanjenja vrijednosti udjela u proizvođaču plina i nafte Wintershall Dea AG.
Wintershall Dea izdvojio je iz bilance istraživanje i proizvodnju u Rusiji, što je rezultiralo revalorizacijom tog dijela poslovanja, objašnjavaju u BASF-u.
Izdvajaju i otpis u Wintershall Deainom poslovanju s transportom plina u Europi, uključujući otpis udjela u konzorciju Nord Stream i financiranje plinovoda Sjeverni tok 2 koji je teško oštećen u eksplozijama u rujnu prošle godine.
Wintershall Dea jedan je od članova konzorcija, zajedno s također njemačkim E.ON-om, nizozemskim Gasunieom i francuskim Engieom. Većinski je vlasnik ruski proizvođač plina Gazprom, s udjelom od 51 posto.
Program ušteda
Tvrtka je najavila konkretne mjere ušteda u Europi i prilagodbu proizvodnih struktura u postrojenju Verbund u Ludwigshafenu.
Program uštede troškova bit će proveden ove i iduće godine i bit će fokusiran na Njemačku, najavili su.
“Globalno se očekuje da će mjere (štednje) neto utjecati na oko 2.600 radnih mjesta”, rekla je tvrtka.
Program smanjenja troškova u konačnici bi do kraja 2024. trebao generirati godišnje uštede od više od 500 milijuna eura.
Iz BASF-a su izvijestili i da provode strukturne mjere kako bi tvornicu u Ludwigshafenu dugoročno bolje opremili za sve intenzivniju konkurenciju. Očekuju da će prilagodbom proizvodne strukture smanjiti fiksne troškove do kraja 2026. za više od 200 milijuna eura godišnje.
U ovoj godini kompanija očekuje prihod u rasponu od 84 do 87 milijardi eura i smanjenje EBIT-a prije posebnih stavki na 4,8 milijardi do 5,4 milijarde eura.
Prva polovina godine bit će po njihovim očekivanjima slaba, a u drugoj polovini okruženje za zaradu trebalo bi se poboljšati, prije svega zahvaljujući oporavku, posebno u Kini.
Na godišnjoj skupštini dioničara, uprava će predložiti dividendu od 3,40 eura po dionici, nepromijenjenu u odnosu na godinu ranije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!