Mađarska naftna i plinska grupa MOL izvijestila je u petak o većoj dobiti i prihodima u trećem tromjesečju zahvaljujući oporavku gospodarstva od koronakrize i višim cijenama nafte i plina.
Ukupni operativni prihod u trećem je tromjesečju porastao 56 posto u usporedbi s istim prošlogodišnjim razdobljem, na 1.658,3 milijarde forinti (5,31 milijardu dolara).
Čista dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije, prilagođena za promjene vrijednosti zaliha (čista CCS EBITDA), uvećana je 69 posto, na 1,03 milijarde dolara, što u MOL-u objašnjavaju rastom cijena nafte i plina i oporavkom gospodarstva od koronakrize.
Mađarska je kompanija treće tromjesečje zaključila s neto dobiti od 139,2 milijarde forinti, više nego dvostruko većom u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, kada je iznosila 56,7 milijardi forinti.
Operativna dobit poskočila je na 190,6 milijardi forinti, s 70,4 milijarde u trećem prošlogodišnjem tromjesečju.
U odjelu prerade i prodaje čista EBITDA prilagođena za promjene u vrijednosti zaliha bila je više nego dvostruko veća u odnosu na isto tromjesečje lani, dosegnuvši 436 milijardi dolara.
U segmentu istraživanja i proizvodnje nafte i plina EBITDA je porasla 87 posto, na 396 milijardi dolara.
Obujam proizvodnje nafte i plina smanjen je 15,4 posto u odnosu na treće lanjsko tromjesečje, na 107,4 tisuće barela ekvivalenta nafte dnevno, zbog viših cijena sirove nafte koje su smanjile neto proizvodnju na polju u Azerbajdžanu i zbog prirodnog pada u srednjoj i istočnoj Europi.
Organska kapitalna potrošnja povećana je 18 posto, na 360 milijuna dolara.
U prvih devet mjeseci MOL-ova čista dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije, prilagođena za promjene u vrijednosti zaliha, bila je veća za 63 posto nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, dosegnuvši 2,58 milijardi dolara.
Ukupni operativni prihod porastao je u razdoblju od siječnja do rujna 37 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, na 4.211,7 milijardi forinti.
Kompanija je zato ponovo podigla procjenu godišnje CCS čiste EBITDA, koja bi prema novim procjenama trebala “dosegnuti ili čak premašiti 3,2 milijarde dolara”, izjavio je u priopćenju predsjednik uprave i glavni izvršni direktor Zsolt Hernadi.
Do sada su u MOL-u očekivali da će iznositi oko tri milijarde dolara.
Hernadi je ujedno upozorio na “vrlo nestabilno okruženje”, naglasivši da rast cijena dobara i posljedice pandemije predstavljaju “značajan rizik” za gospodarstvo, čiji je oporavak podupro rezultate tvrtke u trećem tromjesečju.
Kapitalna potrošnja trebala bi u ovoj godini dosegnuti 1,7 milijardi dolara, a proizvodnja plina i nafte približno 110 tisuća ekvivalenta barela nafte dnevno, pokazuje prezentacija poslovnih rezultata.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!