Nove narudžbe u njemačkoj industriji snažno su pale u svibnju, prvi puta u ovoj godini, odražavajući naglo slabljenje potražnje iz zemalja izvan eurozone i smanjenu nabavu strojeva i intermedijarnih dobara, pokazali su podaci statističkog ureda.
Nove su narudžbe u industriji najvećeg europskog gospodarstva u svibnju pale 3,7 posto u odnosu na prethodni mjesec kada su porasle 1,2 posto, izvijestio je Destatis.
Inozemna potražnja smanjena je 6,7 posto, pritisnuta 9,3-postotnim padom narudžbi iz zemalja izvan eurozone. Domaća potražnja porasla je za 0,9 posto.
Potražnja za kapitalnim dobrima, poput strojeva i vozila, pala je za 4,6 posto, dok su se narudžbe intermedijarnih dobara smanjile za 3,6 posto, pokazuju podaci.
Porasle su samo narudžbe potrošačkih dobara, za 3,9 posto u odnosu na travanj.
Narudžbe su pale na mjesečnoj razini prvi puta u ovoj godini, ali su još uvijek više no što su bile u pretkriznom razdoblju, ističe ministarstvo gospodarstva i energetike.
Prevagnula je slabija inozemna potražnja, i to ponajprije u automobilskoj industriji, koja je zapravo bilježila normalizaciju u usporedbi s travnjem kada je bilježila 10,6-postotni skok narudžbi, ističu u ministarstvu..
Njemačko se gospodarstvo u prvom tromjesečju smanjilo za 1,8 posto jer su ograničenja uvedena u studenome prošle godine prigušila potrošnju kućanstava, a nestašica sirovina prouzročila je zastoje u proizvodnji, podsjeća Reuters.
Američka ograničenja
Iz Federacije njemačke industrije upozorili su danas i na ograničenja ulaska u SAD. “Neke njemačke tvrtke nestrpljivo čekaju da se njihovim radnicima odobri ulazak u SAD radi održavanja, popravaka i ostalih usluga povezanih s proizvodnjom”, naglasio je u razgovoru za dpa dužnosnik BDI Wolfgang Niedermark.
“Proizvodnja u SAD-u, o kojoj ovise brojni američki poslovi, pati zbog ograničenja pri ulasku “, naglasio je Niedermark.
Europska unija ublažila je ograničenja za putnike koji dolaze iz SAD-a, ali ograničenja za putovanja iz schengenske zone koja pokriva veći dio EU-a još su uvijek na snazi.
Njemačka kancelarka Angela Merkel i američki predsjednik Joe Biden mogli bi razmotriti to pitanje na sastanku zakazanom krajem mjeseca u Washingtonu, rekao je Niedermark.
Kritizirao je neravnopravan tretman putnika i dodao da su dopuštene iznimke Washingtona neadekvatne. “Američki kabinet trebao bi u kratkom roku ublažiti ograničenja ulaska za poslovne putnike iz Njemačke i schengenskog područja”, poručio je dužnosnik udruženja njemačke industrije.
Njemačke tvrtke čine treću po veličini grupu stranih poslodavaca u SAD-u, s oko 860.000 radnih mjesta, navodi BDI.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!