Gošća N1 Studija uživo bila je Marijana Ivanov, profesorica s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Komentirala je Vladine mjere, cijene, ali i inflaciju.
Središnja tema današnjeg dana je sastanak Vlade i predstavnika trgovačkih lanaca. Danas su predstavnici trgovačkih lanaca bili na sastanku s premijerom, a nakon njih i predstavnici banaka. Vlada traži da se cijene vrate na one iz 31. 12. prošle godine, a od banaka se traži da podignu kamate na štrednju građana.
Profesorica Ivanov smatra da nikad nije dobro da se država i vlada previše upliću u mehanizam tržišta: “U ovom trenutku je dobrodošla akcija vlade kojom će koliko toliko održati životni standard najugroženijih dijelova Hrvatske, koje inflacija značajno pogađa. U tom smislu pozdravljam razgovore s trgovačkim lancima. Oni imaju neke elemente ekonomske politike, ali mislim da Vlada nema što razgovarati s bankama o povećanju kamatnih stopa na štednju. Ovo je previše uplitanja u mehanizam tržišta. To dugoročno može imati više štete nego koristi”, kazala je.
A posljedice ovakvih intervencija su, smatra, uvijek iste…
“Ako bankama ili bilo kojem ekonomskom subjektu rastu ulazni troškovi, oni će nastojati povećati i prihode. U ovom slučaju to znači da kako rastu kamate na štednju, tako rastu i kamate na kredite. Međutim, tu je taj efekt puno značajniji, u smislu toga da to može zakočiti nova ulaganja, potrošnju i ekonomski razvoj. Za time nema potrebe”, objasnila je.
Predizborno ugađanje ili Vlada zaista ide na ruku građanima?
“Zasigurno se jednim dijelom ide na ruku građana. Mjere apsolutno ne mogu zaustaviti inflaciju i jako dobro znamo da ako trgovci spuste cijene na jednom mjestu, podignut će cijene drugih proizvoda. Tako nas cijene čine bjesnima i neprestano im vidimo rast i vidimo vrijednosti koje nisu realne”, kazala je.
“Naravno da u svemu tome ima dosta politike. Kroz sve mjere aktualna vladajuća stranka želi zadržati svoju poziciju u Vladi. Nažalost u svemu tome ima jako puno politike i nešto malo ekonomije”, ističe.
Upitana smatra li da je vrijeme da se Vladine mjere ublaže, odgovara: “Mislim da nema potrebe da ostanu zamrznute cijene. One su više od onih koje trenutno na tržištu postoje. Što se tiče električne energije, nema potrebe da se tu ograničenja po pitanju cijena zadrže. Plin ima smisla i namjera je da ostane do proljeća sljedeće godine.”
“Svi oni koji traže da tu postoji određena intervencija države, se zapravo žele zaštititi od neizvjesnosti”, dodala je.
Nije izgledna recesija
Ne vjeruje da se u Hrvatskoj može dogoditi nešto poput aktualne recesije u Njemačkoj: “Što se tiče Njemačke, ekonomska situacija je izuzetno loša, ali uzmimo u obzir da je Njemačka bila izuzetno pogođena rastom cijena energenata. Pogodnosti koje su bile na raspolaganju njihovim poduzećima i građanima su bile manje, zbog čega se cijeli efekt rasta cijena energenata na ostale cijene prenio puno više. Njemački scenarij za Hrvatsku još nije izvjestan. Poslovna aktivnost je i dalje dobra, ali ne smijemo zanemariti iznenađenja”, upozorava.
“U Hrvatskoj recesije nema na vidiku”, zaključila je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare