Šef HOK-a: U inflaciji mali obrtnik mora tražiti svoje mjesto pod suncem

Novi paket mjera za zaštitu od inflacije koji će Vlada predstaviti u četvrtak, u N1 Studiju uživo komentirao je predsjednik HOK-a Dalibor Kratohvil.

Tijekom rujna, premijer Plenković najavio je novi paket mjera kojim će se pomoći najugroženijim građanima.

Vlada će, navodno, u sklopu novih protuinflacijskih mjera ukinuti limitiranu cijenu električne energije za velike poduzetnike, a predsjednik HOK-a otkrio je kako su dosadašnje mjere utjecale na manje poduzetnike.

“Trend razvoja i rasta obrtništva je djelomično pripisan ovim mjerama Vlade kojima se osiguralo stabilno poslovanje, prvenstveno zamrzavanje cijena električne energije i plina. Mi nismo dobili službeni odgovor Vlade, ali vjerojatno će premijer u narednim danima prezentirati mjere. Nadamo se da će se mjere nastaviti narednih šest mjeseci”, kazao je.

Smatra da su mjere puno značile obrtnicima:  “Gospodarstvo je takvo da se obrništvo u zadnjih par godina suočavalo s velikim krizama, pogotovo uslužne djelatnosti koje su patile za vrijeme pandemije. Mjere Vlade bile su dobre, na vrijeme i precizne. Svaki obrtnik će istaknuti da je nekome 300 ili 500 eura jako puno i to treba cijeniti. Ušteda, koja na papiru možda ne izgleda veliko, je znak pomoći i lakšeg prelaska preko krize”, istaknuo je Kratohvil.

Domino efekt

Glasine su da će veliki poduzetnici ostati bez subvencija…

“Veliki poduzetnici često diktiraju određene ulazne troškove kod obrtnika i u jednom domino efektu dolazi do toga da je obrtnik koji formira krajnju cijenu proizvoda ovisan o velikima”, kazao je.

Premijer je uvjeren da je inflacija generirana iznutra te proziva obrtnike za neopravdano dizanje cijena. Kratohvil objašnjava: “Naši obrtnici priliskom dolaska eura nisu dizali cijene. Bilo je više opravdanih razloga. Bojali su se da će dizanjem cijena izgubiti tržišnu poziciju i samim time klijente, a kad su vidjeli rast svih ulaznih troškova su bili primorani podići cijene usluga i proizvoda. U obrtništvu su plaće rasle u prosjeku 20%, što je znak da zaposlenici u obrtima dobivaju veće plaće i da su poslodavci vidjeli da će radnici otići ako ih se ne plati.

“Mali obrtnik u inflaciji mora tražiti svoje mjesto pod suncem, svoje poslovanje dovesti da bude solventno”, dodao je.

Izlaz iz inflacije vidi u poreznim rasterećenjima: “Mi svakako zagovaramo porezna rasterećenja. Ukidanje prireza na plaće je dobar put. Želimo puno fleksibilnije zapošljavanje, ali svakako porezno rasterećenje na plaće zaposlenika”, zaključio je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.