Tko je kriv za inflaciju?

Ekonomija 22. kol 202322:06 9 komentara

Profiteri! Tako je bez dlake na jeziku premijer Andrej Plenković u utorak iz Atene ponovno, drugi dan za redom, prozvao one u Hrvatskoj koji neopravdano dižu cijene. Izrijekom je spomenuo turistički sektor - a hotelijeri mu odgovaraju: "Pa kruh je 19 kuna! Digli smo cijene samo onoliko koliko je poskupio život u Hrvatskoj!"

“Pa to je strašno, strašno, sve je poskupjelo sigurno 50 posto”, rekla je Božica.

Nije baš 50 posto, ali cijene i dalje rastu po visokoj stopi.

Premijer i danas šalje ljutito upozorenje lovcima u mutnom. Na koga se to odnosi?

“Na sve one koji dižu cijene više nego je to nužno. A ima ih puno, jako puno. Razgovarali smo o tome i s turističkim sektorom i s brojnim drugim akterima na GSV-u”, rekao je premijer Andrej Plenković.

Vlada je, tvrdi premijer, svojim mjerama i niskom cijenom energenata i goriva stvorila okvir da Hrvatska ostane praktički otok izoliran od krize, pa je ljutnja time veća na rast cijena koji, kaže premijer, nema veze s rastom inputa.

“To nije dobro, nije niti odgovorno niti predstavlja signal solidarnosti i ide na uštrb građana i potrošača koji će se onda na jesen okretati Vladi za pomoć”, dodao je.

Sporom rušenju inflacije najviše doprinose dvije kategorije troškova.

Restorani i hoteli u srpnju su bili 14,6 % skuplji nego u istom mjesecu lani, hrana i bezalkoholna pića 12,6 posto skuplja. Hotelijeri se ne osjećaju prozvanima.

“Mi smo digli cijene onoliko koliko je Republika Hrvatska podigla troškove života u našoj državi”, rekla je Nevenka Čikeš, direktorica Hotela u Splitu.

Premijerove tvrdnje da nema rasta inputa, ova direktorica hotela opovrgava. Poskupjela je, prije svega, radna snaga.

“Kruh od 400 grama košta 19,6 kuna, naš djelatnik to mora platiti, mora platiti struju, moram platiti štekat koji je poskupio, struju koja je pokupila – sve je poskupjelo i mi smo razmjerno tome koliko je poskupjelo, podigli cijene”, rekla je Čikeš.

Točno, radna snaga je skuplja, statistika kaže da je u lipnju prosječna plaća bila realno 4,5 posto veća nego lani. U trgovačkom sektoru rast plaća je zbog nedostatka radnika bio i veći.

“Prvenstveno zbog demografije, ali i zbog pojačanog iseljavanja imamo manjak radne snage, i od ožujka još imamo i rast realnih plaća što druge zemlje nemaju. I to je jedan trend koji će se nastaviti”, rekla je Marina Tkalec s Ekonomskog Instituta u Zagrebu.

Argument u korist hotelijera i trgovaca, ali ima tu još jedan ali.

“Ove sve manje ekonomije imaju nisku razinu konkuretnosti u trgovini na malo. Jednostavno, naši trgovci za iste proizvode mogu naplatiti veću cijenu domaćim kupcima nego kupcima u Njemačkoj”, rekla je Tkalec.

Osjećaju li se trgovci prozvanima, danas nismo doznali jer iz HUP-ove udruge trgovine nisu bili spremni na izjave. No, brojke o njihovoj dobiti dovoljno govore same za sebe. Uz rast svih inputa, radne snage, goriva, energenata – dobit trgovaca brutalno je rasla, a neki su u plusu u troznamenkastim postocima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare