U ovoj godini rast će plaće svim zaposlenicima države, jedno je od glavnih obećanja vladajuće stranke koje se ponavlja već mjesecima. Na ostvarenju tog obećanja žestoko se radi već od prvih dana nove godine no, prvi draft novih koeficijenata napravio je podjele među sindikatima koji predstavljaju 24.000 državnih službenika i zaposlenika. Najlošije su prošli sudski zapisničari koji su ljetos mjesecima štrajkali.
Zvižduk umjesto očekivanog pljeska. To bi Vlada ponovno mogla dobiti za svoj prijedlog rasta plaća, od sudskih zapisničara koji su ljetos proveli najduži štrajk u povijesti Hrvatske.
“Ono što sam primijetila kad listam tablicu je da sam nas našla na dnu tablice. Je li dovoljno za preživjeti 1.000 eura? Mislim da nije. Hoće li 1.000 eura dovesti do toga da se ljudi zapošljavaju ovdje? Mislim da neće”, objasnila je Marija Paun, sindikalna povjerenica Općinskog građanskog suda u Zagreb.
Novi zakon o plaćama u Vladi nazivaju reformom svih reformi. 24 tisuće državnih službenika i namještenika umjesto u 2500 tisuća kategorija radnih mjesta, stisnut će u tisuću kategorija i 16 razreda. Koeficijenti plaća bit će u rasponu od 1,06 posto do čak 7,63 posto osnovice. Taj bi raspon trebao osigurati da gotovo svi službenici imaju plaću preko 1.000 eura neto.
“Mogu reći da će svim službenicima plaće rasti u prosjeku 10-ak posto, tako da bi zapravo svi službenici i državni i javni trebali dobiti povećanje”, rekao je Ivan Malenica, ministar pravosuđa i uprave.
Neki će živjeti bolje nego ministri
No, pritom će neki nakon tog povećanja živjeti i dva puta bolje nego ministar. Primjerice glavni tajnik ministarstva s plaćom većom od 3200 eura i savjetnici čije će plaće biti debelo preko 2000 eura mogli bi s primanjima prestići ministarsku plaću koja se kreće oko 2500 tisuće eura. Dobro će proći i policajci, posebno načelnici sektora kojima primanja rastu za 36 posto, na pristojnu plaću od 2100 eura.
“Mi smo kad je bio štrajk rekli da težimo tome da plaće službenika na sudovima budu 1000 eura neto i to smo postigli ovim izmjenama.Treba reći da su 12 posto povećani koeficijenti prošle godine, pet posto rasla je osnovica, porezna reforma i sada opet povećanje”, kazao je Malenica.
No sa svim tim povećanjima, sudski službenici ostaju na dnu piramide a nezadovoljni nisu samo oni na sudovima.
“Nisu samo službenici na sudovima nezadovoljni nego cijela srednja stručna sprema u državnoj službi. Mislim da će tu biti puno više nezadovoljstva nego što se mislilo kad se ovo pustilo. Sve je moguće, ovisi o raspoloženju srednje stručne spreme”, istaknula je Iva Šušković, predsjednica SDLSN-a.
Policajci zadovoljni
Za razliku od pravosuđa, policajci uglavnom zadovoljni Vladinim prijedlogom iako i oni čekaju pregovore.
U načelu, možemo reći da je spomenuti prijedlog zadovoljavajući temelj za razgovor, jer uključuje dosadašnja povećanja koja su bila samo privremeno rješenje do donošenja Zakona o plaćama i pratećih uredbi, a omogućava i da plaće dodatno rastu gdje god je moguće, priopćili su iz policije.
Nešto manje zadovoljni pravosudni policajci no nadaju se nezadovoljstvo riješiti za stolom.
“Moje procjene su da bi mlađem pravosudnom policajcu plaća rasla 150-200 eura, a starijem 100 eura. Smatram da ćemo se uspjeti dogovoriti, a ako se ne dogovorimo uvijek ostaju te tzv. sindikalne akcije”, rekao je Krešo Jelenko, Sindikat pravosudnih policajaca.
Vlada planira uredbe i koeficijente donijeti već za mjesec dana kako bi prve povećane plaće sjele već u travnju. Baš kad je i najizgledniji termin parlamentarnih izbora. Zgodna koincidencija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!