Epilog tragedije na Krku: Vozaču glisera koji je usmrtio mladu Austrijanku 18 mjeseci zatvora

Crna kronika 29. tra 202418:38 1 komentar
Goran Kovačić/Pixsell/Pixabay

Zbog pomorske nesreće u kojoj je u srpnju 2019. na Krku poginula 20-godišnja Austrijanka Verena Heinz Županijski sud u Rijeci izrekao je danas godinu i pol dana zatvora 30-godišnjem Dini Dokozi Nikpalju. Presuda je još nepravomoćna.

Djevojka je stradala 24. srpnja 2019. kada je na nju naletio gliser kojim je upravljao Dokoza Nikpalj. Ronila je sa svojim ocem ispred Malinske, a u naletu plovila zadobila je teške ozljede kojima je podlegla u Kliničkom bolničkom centru u Rijeci.

Detalji nesreće

Sud je utvrdio da je Dokoza Nikpalj prevelikom brzinom ušao u akvatorij u kojem su se nalazili kupači. Da tamo ima kupača i da zbog toga mora prilagoditi brzinu vozač glisera je, prema presudi, morao znati.

Zbog prebrze vožnje nije na vrijeme uočio dvoje plivača ni njihovu ronilačku plutaču, pa je gliser prešao preko njih. Pri tome je elisa glisera zahvatila plivačicu i nanijela joj mnogobrojne teške i po život opasne ozljede od kojih je preminula istog dana u KBC-u Rijeka.

Mjesto kobnog naleta

Inače, okolnosti ove nesreće dugo su se rasplitale. Posebno sporno bilo je upravo mjesto na kojem se nesreća dogodila. Naime, radilo se o zoni u kojoj glisiranje nije bilo dozvoljeno budući da je granica glisiranja 300 metara od kopna, ali isto tako, prema tumačenju Lučke kapetanije, u toj zoni nije bilo dozvoljeno ni kupanje ni ronjenje.
Iznimka je bilo organizirano ronjenje s voditeljem i brodicom. Naime, granica za to je 100 metara od obale. U pitanju je svojevrsna ‘tampon-zona’, propisana upravo zbog sigurnosti kupača i ronilaca.

Verena i njezin otac ronili su na dah i bili su uredno obilježeni ronilačkim bovama. Isprva se mislilo da su bili udaljeni više od 300 metara od obale što su u svojim prvim priopćenjima tvrdili Ministarstvo prometa, te policija.

Međutim, tužiteljstvo je dokazalo da je Dokoza Nikpalj gliserom ušao u akvatorij u kojem su se nalazili kupači, što je on morao znati, te je bio dužan prilagoditi brzinu vožnje. Ronilačka oprema Verene i njezinog oca pronađena je unutar pojasa od 200 metara od obale.

Odšteta za obitelj

Iako mu je prijetilo od tri do 15 godina zatvora, Dokoza Nikpalj kažnjen je blaže. Sud je zaključio da je kazneno djelo počinio s tzv. neizravnom namjerom odnosno da nije prilagodio brzinu vožnje iako je znao da ulazi zonu s kupačima.

Verena Heinz bila je instruktorica ronjenja, te je na Krku trebala sudjelovati na tečaju ronjenja. S ocem je u moru ispred Malinske bila na laganom treningu. Na ovu presudu i okrivljeni i tužiteljstvo imaju pravo uložiti žalbu.

U međuvremenu je obitelj dobila nepravomoćnu presudu Trgovačkog suda u Rijeci prema kojoj tvrtka Oto nautika, u čijem je vlasništvu bio gliser, mora Vereninoj obitelji platiti nešto više od 200 tisuća eura odštete.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare