Zauvijek Mr. Morgen: Uskoro stoti rođendan nikad zaboravljenog hrvatskog pjevača

Kultura 13. stu 202209:21 0 komentara
Borna Filic/Pixsell

Izložbom "Zauvijek Mr. Morgen - Ivo Robić" otvorenom u Umjetničkom paviljonu Juraj Šporer u Opatiji počinje obilježavanje 100. godišnjice rođenja ovog legendarnog pjevača, rođenog 28. siječnja 1923. godine u Garešnici.

Ivo Robić zaslužuje posebno poštovanje jer je 50 godina vladao tadašnjom glazbenom scenom, ne samo na ovdašnjem prostoru, nego i u inozemstvu”, ocjenjuje autorica opatijske izložbe Vesna Leiner.

Na izložbi u organizaciji Hrvatskog muzeja turizma i Muzeja grada Zagreba je putem dokumenata, novinskih članaka, plakata i drugih izložaka ispripovijedana priča o Robićevoj iznimno bogatoj karijeri i značenju za zabavnu glazbu.

Snimao za Polydor

Kako je za Hinu istaknula Leiner, Robić je bio i ostao najuspješniji ovdašnji pjevač na međunarodnoj sceni.

Već 1956. godine počinje snimati za čehoslovačku diskografsku kuću Supraphon, a 1959. za uglednog njemačkog Polydora.

Nakon potpisivanja ugovora s njemačkom kućom objavljuje singl s pjesmom “Morgen” švicarskog skladatelja Petera Moessera. U manje od godine dana taj singl je prodan u milijun primjeraka.

Na Billboardovoj listi

Pjesma “Morgen” objavljena je i u SAD-u 1960. godine, i to na njemačkom jeziku, što je bio veliki iskorak tada, 15 godina nakon završetka Drugog svjetskog rata. “Morgen” je postao veliki hit na američkom tržištu, te stigao do 13. mjesta Billboardove liste

Top 40 najprodavanijih singlova. Zahvaljujući tome, u Americi je Ivo Robić dobio nadimak Mr. Morgen. Gostovao je i u tada čuvenom televizijskom Perry Como Showu, gdje su nastupale najveće američke glazbene zvijezde.

Uspjeh na europskoj sceni potvrđuje dobivanje Brončanog lava tada utjecajnog radija Luxembourg za za pjesmu “Morgen”, te Srebrnog lava 1961. za pjesmu “Sedamnaestogodišnjoj” poznatijoj po refrenu “sedamnaest ti je godina tek”.

Stopedeset festivalskih nastupa

Leiner ističe da je još 1997. godine u jednoj anketi proglašen najpopularnijim među 50 pjevača u Njemačkoj.

No, kako navodi, unatoč velikom međunarodnom uspjehu Robić nije zapostavljao domaću estradu te je redovito nastupao na glazbenim festivalima. To je počelo 1953. godine na prvom Zagrebačkom festivalu, s uspješnicom “Ta tvoja ruka mala” Ljube Kuntarića.

VEZANA VIJEST

Na prvom opatijskom festivalu 1958. godine nastupio je i pobijedio s pjesmom “Moja mala djevojčica”, zajedno s tada malom Zdenkom Vučković.

Redovito je nastupao na Festivalu kajkavskih popijevki u Krapini, uglavnom s vlastitim skladbama. Robić je ostvario više od 150 nastupa na glazbenim festivalima a pjesme koje je izvodio dobile su četrdesetak festivalskih nagrada.

Alfa i omega zabavne glazbe

“Ivo Robić je bio i ostao alfa i omega hrvatske zabavne, odnosno evergreen glazbe, bio je strahovito elegantan, s fascinantnom kontrolom glasa i s pravom ga se može zvati našim Sinatrom”, ustvrdio je glazbeni kritičar Aleksandar Dragaš.

Ostvario je zavidnu inozemnu karijeru, što su mnogi poslije njega pokušavali, ali nisu uspijevali, rekao je.

Ostvarivao je izuzetno velike diskografske tiraže, a to sve dokazuje njegovu neupitnu kvalitetu, ocijenio je.

“Robić je utjecao na mnoge koji su se na glazbenoj sceni pojavljivali nakon njega, od Đimija Stanića i Darka Diklića nadalje”, istaknuo je Dragaš.

Prvi domaći album

Album Pjeva vam Ivo Robić iz 1956. prvi je domaći album na 10-inčnom vinilu jednog pjevača zabavne galzbe,

Zorno je svjedočio o vokalnoj inspirativnosti najpoznatijeg domaćeg croonera, čija je inozemna karijera imala posljedicu u činjinenici da su se Robićeve ploče mogle kupiti u svakoj boljoj njemačkoj trgovini ploča, stoji u knjizi “70 priča o albumima” izdanom povodom 70. obljetnice od pojave prvog glazbenom lp albuma.

Ivo Robić je umro u Rijeci 2000. godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!