Kurkuma je prirodno žuto bojilo, a ima brojna protuupalna, antiseptička i antivirusna svojstva. Donosimo deset razlga zašto biste je trebali redovito konzumirati.
1. Dobra je za jetru
Kurkuma štiti jetru od patogena i toksičnih spojeva, poput teških metala, zračenja, nikotina i ostalih kemikalija.
2. Štit od Alzheimerove bolesti
Kurkuma potiče iz Indije, a tamo se najviše i koristi. Istraživanja pokazuju da u indijskim selima u kojima se najviše koristi kurkuma gotovo da i nema oboljelih od Alzheimerove bolesti. U kombinaciji s vitaminom D, kurkuma je izvrsno oružje u borbi protiv te bolesti.
3. Sprečava infekcije
Obzirom da kurkuma djeluje antibakterijski i antivirusno, štitit će vaš organizam od bakterija i virusa te popraviti imunitet.
4. Ublažava artritis
Artritis i reumatoidni artritis godinama se koristio u staroj indijskoj i ayurveda medicini. Otkriveno je da ekstrakt kurkume blokira napad od reumatoidnog artritisa, jer sprečava protein koji je povezan s upalom.
5. Smanjuje razinu šećera u krvi
Kurkuma bi se trebala naći kao neizostavan dio jelovnika dijabetičara, jer istraživanja pokazuju da uspješno smanjuje razinu šećera u krvi te pomaže u kontroliranju simptoma dijabetesa.
6. Pomaže kod zarastanja rana
Zbog njezinih antiseptičkih i analgetičkih svojstava kurkuma se dugo vremena stavljana na rane i posjekotine, kako bi spriječila od infekcije i zaliječila ih.
7. Smanjuje rizik od oboljenja od kardiovaskularnih bolesti
Sprečavajući oksidaciju kolesterola, kurkuma značajno umanjuje rizik od oboljenja od kardiovaskularnih bolesti.
8. Liječi kožne bolesti
Kurkuma se može umiješati u kremu, ali od nje se može napraviti i maska, koje se potom nanesu na problematična područja kože. U slučaju oboljenja od vodenih kozica, kurkuma se koristi u obliku praha ili paste.
9. Pomaže u mršavljenju
Ukoliko vodite borbu protiv suvišnih kilograma, kurkumu definitivno uvedite u svoj jelovnik, jer sprečava taloženje masnoga tkiva u organizmu.
10. Snižava kolesterol
Osim što utječe na sprečavanje dijabetesa, kurkuma potiče proizvodnju proteina koji utječu na lakše izbacivanje lošega kolesterola iz tijela, piše Zadovoljna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.