Neke se rastave, baš kao i prekidi veze, događaju naglo i brzo, a neki tek kasnije priznaju da su se 'već godinama osjećali kao da su u pogrešnom odnosu''
Socijalni psiholozi koji proučavaju ljudsko ponašanje, osobito promjene, često provode istraživanja kojima nastoje otkriti ili predvidjeti određena ponašanja, pa tako i ona u vezama. Najnovija, sudeći prema objavi Marie Clairea, otkrila su koji je najčešći razlog rastava braka, a rezultati se temelje na četrdeset godina analiza parova u Gottman Institutu.
Iako se najčešće misli da su to velike razlike u općim stajalištima (poput pr. prava na pobačaj), prijevara i svađa uzrokovanih financijskim problemima, ispada da je razlog broj jedan – prezir.
To se, napominju istraživači, vidi upravo u prepirkama. Način na koji parovi rješavaju probleme može predvidjeti je li taj brak osuđen na propast, pa tako parovi koji su u “zdravim” vezama kroz svađe mogu biti uznemireni i ne slagati se, ali ne mrze jedno drugo.
Ako u vezi postoji osjećaj prezira prema partneru ili partnerici, pristup svađama je drugačiji, pa se ne svađate kao parovi, nego kao neprijatelji.
Nakon prezira slijede i drugi loši osjećaji, što se u praksi uočava u manjoj ili potpunom nedostatku prisnosti, kako emocionalne, tako i fizičke.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.