Kroz godine, razvilo se mnogo stavova da su mikrovalne štetne za zdravlje, no je li doista tako? Osim što u njoj možemo podgrijati hranu, odlediti zaleđenu, ugrijati napitke, mikrovalna pećnica poslužit će i za brzu pripremu kolača u šalici.
Mikrovalna pećnica izumljena je nakon Drugog svjetskog rata. Prvu takvu pećnicu za kućnu upotrebu predstavila je tvrtka Tappan 1955. godine. Imala je dvije brzine, 500 i 800 vata, nehrđajući eksterijer i staklenu policu. Prvotna cijena bila joj je tadašnjih 1295 dolara.
Tek desetak godina kasnije tvrtka Raytheon predstavila je manju i jeftiniju mikrovalnu, koja je koštala oko 500 dolara i postala popularnija od svoje prethodnice.
U mikrovalnoj se hrana iz zamrzivača otopi ili podgrije za nekoliko minuta i bude spremna za konzumaciju, zahvaljujući zračenju frekvencije 2,45 gigaherca. Malo zračenja kod ispravnih pećnica može “iscuriti”, ali ono nije opasno za zdravlje.
Za pripremu ili podgrijavanje hrane u mikrovalnoj pećnici koristite isključivo posuđe za tu namjenu te stakleno ili porculansko.
Hrana pripremljena u mikrovalnoj pećnici bezopasna je za zdravlje, ističu njemački stručnjaci, no upozoravaju da može značajno smanjiti udio vitamina u namirnicama.
Mikrovalna pećnica često neravnomjerno zagrije hranu, stoga svakako promiješajte piće prije konzumiranja, a podgrijanu hranu ostavite par minuta prije jela, piše Večernji list.
No, nikako nemojte u mikrovalnu pećnicu stavljati čili papričice, aluminijsku foliju, umak od rajčice bez poklopca, nešto metalno, voće, plastične posude ili pribor, koji nije namijenjen korištenju u mikrovalnoj, novine, vrećice i slično!
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.