Voće jest dobra zamjena za slatkiše, no konzumacija voća odmah nakon obroka i nije najbolja ideja.
Iako se trudite održavati zdravu prehranu, određenim prehrambenim navikama nakon obroka možete sabotirati sami sebe. Healthdigezt.com navodi čak 7 onih koje činimo gotovo svi.
1. Jedete voće poslije obroka
Voće kao zaslađivač poslije obroka može se činiti dobrom zamjenom za uobičajene slatkiše kakva je čokolada recimo, no voće nije uvijek najbolja ideja.
Naime, voće potiče kretanje hrane te je može zalijepiti prije nego ona dospije do crijeva, a upravo iz tog razloga liječnici predlažu konzumaciju voća sat vremena prije ili poslije obroka.
2. Otpuštanje remena
Ovo je navika koju ljudi čine kako bi pojeli što više, no to je ujedno i navika koju bi trebali prestati prakticirati. Naime, tijelo zna kada mu je dovoljno hrane pa mu dodatno prejedanje zapravo šteti.
3. Hodanje
Hodanje odmah poslije jela nije dobra ideja jer hodanje potiče probavu, ali i izlučivanje želučane kiseline. Stoga, hodanje jest dobro za zdravlje, ali tek pola sata nakon obroka i to u trajanju od samo deset minuta.
4. Spavanje
Kao i svi drugi tjelesni sustavi, i probava se usporava tijekom sna, a to posljedično može dovesti i do ozbiljnih probavnih problema kakve su crijevna i želučana infekcija.
5. Pušenje
Pušenje cigareta odmah nakon obroka pušači povezuju s osjećajima opuštanja, no takva praksa može dovesti do razvoja bolesti ulceroznog kolitisa te sindroma iritabilnog crijeva jer je želudac odmah nakon obroka u poprilično ranjivom stanju.
6. Ispijanje čaja
Čaj je kiselo piće koje može negativno djelovati na proteine iz obroka te blokirati zdravu probavu. Najbolje vrijeme za ispijanje čaja, sat je vremena nakon obroka, piše Ordinacija.
7. Kupate se
Prilikom kupke, krv odlazi u ruke i noge te se tako smanjuje količina krvi koja dospijeva do trbuha, a to onda utječe na brzinu probave hrane.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.