Čerimoja: Svojstva, izgled i kako se točno jede ovo zanimljivo voće?

Lifestyle 17. stu 202014:01 > 14:07
Pixabay

Čerimoja ili cherimoya je egzotično voće koje možete uzgojiti i kod kuće, ali glavna zanimljivost joj je to što može biti otrovna ako se krivo koristi.

U Hrvatskoj je ovo poprilično nepoznata biljka i jako ćete je teško pronaći u našim trgovinama ili voćarnama, no možete je uzgojiti i kod kuće.

Kako izgleda čerimoja?

Čerimoja stiže iz tropskih i suptropskih područja Latinske Amerike i to iz visokih predjela gdje najbolje uspijeva uz druge tropske kulture poput limuna. Procjenjuje se da postoji preko 100 različitih vrsta čerimoje, a jestive su jedino četiri vrste. Na Europsko tržište, najčešće iz Španjolske ili Izraela, stiže vrsta Annona cherimola. Kod nas se mogu pojaviti i vrste annona sqamosa, annona reticulata te annona muricata.

S obzirom na to da postoje brojne vrste čerimoje, ona može rasti u obliku grma ili drveta. Bere se dok su plodovi još nezreli jer ostavljanjem na sobnoj temperaturi može dozreti.

Ukusni plod čerimoje podsjeća na jagodu, ali je zeleno smeđe boje te ima čvršću i neravnu strukturu. Na dodir ili pritiskanje površina postaje tamnija. Meso cherimoye je mekano krem bijele boje s brojnim crnim košticama. Crne koštice čerimoje su iznimno otrovne i ne smiju se jesti.

Okus čerimoje mnogi uspoređuju s ananasom ili bananom. Najčešće se konzumira sirova.

Uzgoj čerimoje u Hrvatskoj

Iako se radi o tropskoj biljci, ona se može uzgojiti u Hrvatskoj. Naravno, uzgoj čerimoje u Hrvatskoj morat će biti u stakleniku ili u toplom stanu u zatvorenom prostoru. Uzgojiti je možete iz sjemena, samo pazite da imate sjeme jestive cherimoye.

Sjeme čerimoje trebate oprati i ostaviti da se osuši par dana, a nakon toga ga možete staviti u zemlju u dubini oko jednog centimetra. Zemlja u koju stavljate sjeme trebala bi biti tresetni supstrat uz pijesak. Najbolji uvjeti za klijanje sjemena bit će umjerena do viša toplina oko 27°C i vlažnost. Dužina klijanja je oko tri tjedna.

Mlada biljka bit će ružičaste boje, a kasnije zelene. Uz to će rasti i dlakavi listovi jajastog oblika dužine oko 10 centimetara. Biljci će biti potrebno puno svjetlosti, više kad je biljka starija. Zimi je također treba ostavljati na zatvorenom i na sobnoj temperaturi.

Prvi cvjetovi čerimoje pojavit će se tek nakon tri godine, optimalno u petoj godini. Do tada će izgledati uvelo i padat će joj lišće. Da bi se oprašila potrebne su dvije biljke, a oprašivanje se može odraditi i ručno. Kada rastu, plodovima treba oko sedam mjeseci da dozru i da budu spremni za branje.

Presađivanje se radi kad je biljka narasla u visinu oko 10 centimetara. Drvo ili grm čerimoje može narasti vrlo velik pa se preporučuje presađivanje u velike lončanice.

Kako jesti čerimoju?

Ova tropska biljka najčešće se jede sirova, a u Americi se priprema u raznim voćnim salatama ili smoothiejima. Nazivaju je i zelenim jajetom prirode, zmajevim jajetom ili najslađim voćem poznatom ljudima.

Prije nego što jedete čerimoju trebate odstraniti sve sjemenke koje nisu jestive, štoviše, otrovne su. Nakon toga je možete konzumirati sirovu ili je kuhati. Može se dodati u jutarnje pahuljice, jogurt, a od nje se mogu praviti kolači ili sladoled. Odličan je sastav voćnih smoothieja jer je kremasta i vrlo ukusna.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.