Dijeta bazirana na krumpiru ili krumpir dijeta novitet je u dijetama za mršavljenje, a započeo ju je Australac Andrew Taylor. Andrew je, naime, godinu dana jeo samo krumpir u različitim varijantama i tako uspio izgubiti oko 50 kilograma. Navodi i kako se nakon krumpir dijete osjećao bolje i sretnije, iako nutricionisti ne preporučuju dijete koje se baziraju samo na jednoj ili dvije namirnice.
Podaci pokazuju kako krumpir dijeta može biti dobar način za brzi gubitak kilograma, no uz nju se preporučuje tjelovježba i dovoljna količina kretanja.
Što je krumpir dijeta?
Slično kao i banana dijeta, krumpir dijeta predlaže da u svoj jelovnik uvrstite samo jela od krumpira, po mogućnosti u što zdravijem obliku. Po primjeru Andrewa koji je uspješno izgubio kilograme, nužno je da za vrijeme dijete pratite svoje opće zdravlje tako da često mjerite tlak i otkucaje srca te provjeravate krv.
Sam krumpir nije namirnica koja se inače preporučuje konzumirati u većim količinama zbog čega nije neobično da se pitate djeluje li krumpir dijeta?
Krumpir sadrži kvalitetne ugljikohidrate, ali i supstance koje onemogućavaju apsorpciju nutrijenata u našem organizmu, točnije, supstance koje se ponašaju kao toksini. Krumpir također sadrži inhibitore proteaze koji mogu izazvati alergijske reakcije. Ova namirnica također ima visoki glikemijski indeks što znači da se brzo pretvara u glukozu što nije najpogodnije za naš organizam.
Djeluje li krumpir dijeta?
Krumpir za naš organizam ima blagotvorne sastojke. Sadrži veliku količinu vlakana koja pomažu u radu probave te tako sprječavaju niz mogućih bolesti vezanih uz probavni trakt. Dobro je znati da se veći dio vlakana nalazi u kori pa ako imate mogućnost jesti domaći krumpir, pokušajte ga pripremiti s korom.
U sastavu su i proteini, vitamini A, C i B6, te minerali kalij, kalcij (u slatkom krumpiru), magnezij i željezo. Krumpir ne sadrži masti, no bogat je ugljikohidratima i šećerom. Sadrži i antioksidanse koji pomažu u održavanju zdravlja i očuvanja imuniteta, u borbi protiv virusa i bolesti te potiču proizvodnju serotonina.
Svi ovi podaci objašnjavaju zašto bi krumpir dijeta mogla djelovati:
– ne sadrže masnoće
– imaju nisku razinu kalorija
– ostavljaju osjećaj sitosti na duže vrijeme
– može ubrzati probavu i tako poticati češće pražnjenje
– antioksidansi pomažu u izbacivanju toksina
Autor dijete, Andrew Taylor, zaključio je kako krumpir dijeta može pomoći osobama koje imaju probavne poteškoće i bolesti poput GERB-a, refluksa, iritabilnih crijeva, gastritisa i slično.
Kako izgleda krumpir dijeta?
Krumpir dijeta nalaže da svaki obrok u danu sadrži samo krumpir, dok neke vrste krumpir dijete isključuju slatki krumpir ili batat, a neke ga uključuju. Nutricionisti preporučuju da se svaka dijeta koja se bazira na samo jednom sastojku koristi samo u kratkom periodu. Razlog za to je prilagodba organizma kojemu obično najbolje odgovara raznovrsna prehrana. Međutim, ova dijeta može se tretirati i kao dijeta bazirana samo na povrću iako se konzumira samo jedna vrsta, u ovom slučaju – krumpir.
Krumpir se može pripremiti na mnoge načine, a evo i primjera jela za jelovnik za krumpir dijetu:
– kuhani krumpir s češnjakom
– kuhani krumpir na pari
– krumpir pečen uz malo začina na vodi
– pire krumpir
– krumpir pečen u cijeloj ljusci s malo soli
– mladi krumpir pečen uz malo začina
– krumpir salata
Preporučuje se da se jela u krumpir dijeti rade sa što manje ulja i masnoća, a neke dijete preporučuju dodavanje malo soli, začina ili drugog povrća. Dobra opcija mogu biti i sjemenke ili avokado. Premda krumpir dijeta ne zahtijeva da se jede organski krumpir iz domaćeg uzgoja, to se svakako preporučuje.
Ako želite pratiti ovu dijetu, trebali biste izbjegavati meso i druge životinjske proizvode poput mliječnih proizvoda ili jaja, dodavanje masnoća te rafiniranu i obrađenu hranu. Izbjegavati bi se trebali i šećeri te slatkiši.
Da bi dijeta bolje djelovala, važno je u svakodnevnu rutinu uvrstiti tjelovježbu, kretanje i konzumiranje dovoljne količine vode. Prije svake dijete bilo bi dobro savjetovati se s liječnikom te uz njegove savjete nastaviti po preporukama i dijetom. Ako se za vrijeme dijete počnete osjećati loše, prestanite i krenite se normalno hraniti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!