Većina ljudi redovito koristi ulja pri pripremi raznih jela. Međutim, neki možda ne znaju da bi pri izboru ulja za određeno jelo trebalo voditi računa o načinu pripreme toga jela. Naime, neka su ulja štetnija za vaše zdravlje kada ih se zagrije.
Dakle, određivanje najzdravijeg ulja za kuhanje ovisi o vrsti kuhanja za koju se odlučite. Točka dimljenja ulja je prag na kojem ulje postaje nestabilno. Ako zagrijete ulje iznad točke dimljenja, to može naštetiti okusu ali i razgraditi hranjive sastojke u ulju te osloboditi spojeve poznate kao slobodni radikali.
Ovi štetni spojevi mogu imati negativne zdravstvene posljedice, pa čak i uzrokovati oštećenje stanica koje može dovesti do bolesti. Zbog toga je važno pažljivo razmotriti je li ulje koje odaberemo zdravo za konzumiranje i nakon što je zagrijano. Tako će vam, primjerice, za prženje trebati ulje koje ima visoku točku dimljenja.
U nastavku donosimo šest ulja koja su najgora za kuhanje na vrlo visokoj temperaturi.
Orahovo ulje
Orahovo ulje ima nisku točku dimljenja pa nije najbolji izbor za kuhanje na visokoj temperaturi. Međutim, može se koristiti na mnogo drugih načina. Cijenjeno je jer ima dobar omjer omega-6 i omega-3 masnih kiselina.
Ekstra djevičansko maslinovo ulje
Neprerađeno ekstra djevičansko maslinovo ulje ima mnogo nižu točku dimljenja u usporedbi s rafiniranim maslinovim uljem.
Kada tražite maslinovo ulje s visokom točkom dimljenja, odaberite bocu na kojoj piše lagano maslinovo ulje jer ono može izdržati više temperature. Neobrađeno ekstra djevičansko maslinovo ulje koristite za recepte s pečenim povrćem, juhama ili na laganoj vatri.
Laneno ulje
Ne samo da može izgubiti svoj hrskavi, orašasti okus, već na visokoj temperaturi može postati gorak. Preporuča se sirovo konzumiranje lanenog ulja i izbjegavanje obrade na visokoj temperatri kako bi se sačuvao okus, ali i zdravlje.
Suncokretovo ulje
Kada se suncokretovo ulje kontinuirano zagrijava, odnosno kada je temperatura iznad 180 stupnjeva celzijusa, oslobađaju se toksični spojevi aldehidi, koji doprinose bolesti srca i Alzheimerovoj bolesti.” Nerafinirano suncokretovo ulje najbolje je koristiti sirovo.
Ulje sjemenki grožda
Ovo ulje nije prikladno za kuhanje na visokim temperaturama, ali se može koristiti za sotiranje, kratkotrajno prženje ili prženje s minimalnom količinom ulja. Kao i mnoga druga ulja, najbolje ga je čuvati dalje od topline i svjetlosti.
Margarin
Margarin je umjetni prehrambeni proizvod koji je stvoren kao alternativa maslacu. Proizvodi se od rafiniranog biljnog ulja za koje se ne preporuča izlaganje visokim temperaturama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!