Spavanje može igrati ulogu u našoj produktivnosti i kreativnosti, ali im također može i naštetiti. Spavamo li previše ili premalo, može se vidjeti i po rezultatima na poslu. Thomas Edison i Salvador Dali pribjegli su tehnici odmora, za koju su vjerovali da potiče kreativnost i sposobnost razmišljanja izvan okvira, piše City Magazine.
Bit tehnike je stanje laganog sna. Ovo je faza između buđenja i spavanja, kada možemo sanjati, ali u isto vrijeme, primjerice, čuti zvukove koji dopiru do nas. Važno je, međutim, da ne uđemo u stanje dubokog sna. Kako ćemo to učiniti? Edison i Dalí, koje smo spomenuli u uvodnom dijelu, otišli bi u krevet držeći žlicu u ruci na rubu kreveta. Kad bi bili na rubu sna, mišići bi im se opustili, a ruka ispustila pribor na pod, i tako bi se trgnuli. Isto možete učiniti ako u ruci držite ključeve ili bilo što drugo, što proizvodi glasan zvuk kada udari o tlo, uz uvjet da se ne može polomiti, piše Aktivni.si, a prenosi City Magazine.
Grupa istraživača je odlučila provjeriti je li tehnika doista djelotvorna. Nešto više od 100 osoba podijeljeno je u dva tima, od kojih je jedan otišao na odmor, a drugi nije. Cilj je bio motriti jesu li ljudi kreativniji i produktivniji nakon odmora.
Međutim, kreativnost je prilično teško izmjeriti, pa su istraživači ljudima postavili matematički zadatak, koji je zahtijevao snalažljivost i razmišljanje izvan okvira, jer rješenje leži u pitanju. Od svih koji nisu dremnuli, 30 posto je riješilo zadatak. Među onima koji su bili na kratkom odmoru čak 83 posto uspješno je odgovorilo na zadatak.
Stoga možemo zaključiti da tehnika funkcionira. Važno je, međutim, da ne zapadnemo u dubok san, jer se ispostavilo da tada učinak slabi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!