Donosimo jutarnju analizu naše Nataše Božić Šarić.
Jasnog odgovora o tome kada će i hoće li smijeniti šefa uprave HEP-a Franu Barbarića još nema.
No, poznavajući način vladanja Andreja Plenkovića Vladom i posebno strankom, procjenjujem da je otvoreni poziv moćnog slavonskoga HDZ-ovca Ivana Anušića Plenković u da smjeni Barbarića – samo “produžio život” Frani Barbariću na čelu HEP-a.
Plenković je zasad jedini koji zna motive za to što tako dugo drži na čelu javne tvrtke bespravnog graditelja i čovjeka pod izvidima DORH-a, ali sad je prekrasno da se povuče bez nekog dodatnog povoda. Politički, da je pristao na smjenu Barbarića jer ga pritišće oporba ili kasnije koalicijski partneri ili sada Anušić, to bi za njega značilo pokazivanje slabosti i djelovanje pod pritiskom.
Plenković je jučer rekao da čeka da završi proces dokapitalizacije HEP-a i da čeka izvješće Nadzornog odbora HEP-a, koji pak čeka izvješće Uprave HEP-a – puno je tu čekanja bez objašnjenja što se čeka.
Plenković uporno pokušava temu Barbarića gurnuti pod tepih i nametati druge teme. Sada je, kaže, bitno to što predsjednik Milanović nije na vrijeme potpisao Zakon o izbornim jedinicama koji mu je Sabor u zadnji tren poslao na potpis. Kao i obično, fokus je na manje bitnom. Taj će zakon opet završiti na Ustavnom sudu. I Možemo i Most šalju zahtjeve za ocjenom ustavnosti tog Zakona s istim ključnim argumentom, a taj je da se u procesu donošenja ovog Zakona nije uvažio potpuni nered u registru birača.
I ptice na grani znaju da u biračkom popisu imamo gotovo pola milijuna više birača nego punoljetnih stanovnika. Ministarstvo pravosuđa ne pokazuje ni najmanju želju da se tom problematikom pozabavi iako je Ustavni sud u obrazloženju svoje odluke o neustavnosti Zakona o izbornim jedinicama naveo i taj problem, a i moguće rješenje. A to je da se registar birača ne temelji samo na nepouzdanim podacima MUP-a o prebivalištima, nego i na drugim registrima – primjerice popisu stanovništva.
Zanimljivo je kako se vlast godinama odupire sređivanju registra birača kao da je ne znam kakva mudrost izbrisati nepostojeće birače.
Podsjetimo samo kako je HZZO nedavno bez ikakve muke u samo mjesec dana i zbrisao iz evidencije više od 100.000 osiguranika koji se nisu javili da potvrde svoj status. Dobra ideja i za registar birača i, gle, već je netko i primjenjuje – Austrija, čiji se birači pred izbore moraju javiti i potvrditi gdje imaju prebivalište i gdje će glasati.
Sve se može kad se hoće, pitanje je: Zašto se neće?
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!