Devetnaesta godišnjica potpisivanja Daytonskog sporazuma

Regija 21. stu 201407:25 > 07:29
EPA

Obilježava se devetnaesta godišnjica parafiranja Dayjtonskog mirovnog sporazuma. To je pravni akt koji je parafiran u vojnoj zračnoj luci Right-Paterson kod Daytona, u američkoj državi Ohio, čime je okončan rat u Bosni i Hercegovini koji je trajao od 1992. do 1995. godine.

Konferencija u Ohiou je trajala od 1. do 21. studenog 1995. godine.

Glavni akteri su bili predsjednik BiH Alija Izetbegović, srbijanski predsjednik Slobodan Milošević, hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, te glavni američki posrednik Richard Holbrooke i general Wesley Clark.

Sporazum je službeno potpisan u Parizu 14. decembra. 

Daytonski mirovni sporazum pravni je akt sporazumnog karaktera koji je ugrađen i u danas važeći Ustav BiH. 

Jedan od osnovnih principa na kojima je Daytonski sporazum zasnovan je teritorijalna organizacija BiH prema kojoj 51 posto teritorije čini Federacija BiH, a 49 posto Republika Srpska. 

Iako su mnoge stvari bile dogovorene, Daytonski sporazum je bio proglašen neuspjelim pola sata prije zatvaranja konferencije, ali je ipak uspio nakon što je u zadnjem trenutku donesena odluka da će se arbitraža u vezi s brčanskim koridorom urediti naknadno. 

Daytonski sporazum je bio kulminacija takozvane shuttle diplomacije koju je započeo Richard Holbrooke sa svojim timom pod sponzorstvom SAD-a.

U BiH tijekom 19 godina bilo je nekoliko bezuspješnih pokušaja ustavne reforme, a prema mišljenjima mnogih međunarodnih dužnosnika Daytonski sporazum je prevaziđen, dok u Republici Srpskoj smatraju da se izvorni elementi Daytonskog sporazuma moraju i dalje primjenjivati i poštivati.

EPA
EPA
EPA
EPA
EPA

Bosnu i Hercegovinu posjetio je ovih dana bivši visoki predstavnik u BiH i sadašnji ministar vanjskih poslova Republike Slovačke Miroslav Lajčak, koji je kazao da je BiH danas na mnogo boljem mjestu nego prije 19 godina, jer ima suverenitet među demokratskim državama i zemlja je koja je opredijeljenja za europski put. 

“Dayton je ogroman faktor stabilizacije, ali svi smo modernizirali naše ustave da bi bili u stanju da odražavaju potrebe ovog stoljeća i nadam se da je i BiH spremna to uraditi”, kazao je Lajčak.