Bregović: Kad ste dugo na pozornici, sve je manje poštujete

Regija 07. tra 201610:14 > 15:02
N1

Koncertom orkestra romske muzike "Crne mambe", projekcijom dokumentarnog filma "Šaban" i okruglim stolom o romskoj muzici 17. travnja u Kamernom teatru 55 u Sarajevu, bit će obilježeno 80 godina od rođenja Šabana Bajramovića.

Emir Hadžihafizbegović je na press konferenciji rekao da je Gorana Bregovića jako teško “uhvatiti”, ali da je on ipak odlučio dati svoj pečat ovom događaju.

Bilo bi mi krivo da je ovo prošlo bez mene. Pomjerio sam stotinu stvari da bih ovdje bio danas i bit ću 17. opet. Kad ste dugo na pozornici, onda sve manje poštovanja imate prema tom svijetu. Među rijetkima prema koje imam veliko poštovanje i koje sam upoznao je Šaban Bajramović, rekao je Goran Bregović za N1. Kaže i da su ljudi na ovim prostorima odrasli sa stereotipom umjetnika u kojeg se on uklapa – “umjetnik samoubojica”.

“Bio je umjetnik za kojeg ne znate kako će se taj život završiti, u svakom slučaju ne kao kod normalnog svijeta, jer tako nije ni živio”, rekao je. Kao umjetnik, da jedan Rom zasluži jedno takvo poštovanje, je neviđeno čudo, istaknuo je Bregović.

“Svi muzički recezenti u Jugoslaviji, koji većinu ploča Bijelog dugmeta nisu voljeli, obožavali su Šabana Bajramovića. To je bila možda jedina autentična stvar koji smo imali ovdje. Sve ostalo je bilo provincijalno”, rekao je.

Prava autentična muzika je bila muzika Šabana Bajramovića, mišljenja je slavni glazbenik i pjevač.

“Šaban Bajramović je sa mnom snimio dvije pjesme, ali je to bilo nakon što je imao dva moždana udara i teško je pamtio. Moja kćerka Ema ga je korepetirala, a zatim joj je on napisao pjesmu “Ema s tri pištolja”. Takav bariton se ne događa često. Nikada nismo imali takav svijetleći bariton”, ispričao je Bregović.

Bregović priznaje da je imao sreću raditi s velikim imenima u studiju, ali da su mu s Bajramovićem ostale jedne od najslađih uspomena. Na pitanje je li se Sarajevo promijenilo, i kako pamti grad 80-ih godina, Bregović je odgovorio:

“Danas svi pričaju o Sarajevu kao da je to bilo nešto mnogo drugačije nego sada. Mislio sam da će Sarajevo biti mnogo više promijenjeno nego što jest. To je bio vjerovatno najveći napor u ratu, da sačuva malu kulturnu infrastrukturu. Ne vidim da se Sarajevo nešto mnogo promijenilo. I danas mi je isto, samo sam ja možda bio drugačiji.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.