'Za razliku od Hrvatske, Srbija poštuje prava manjina'

Regija 27. svi 201615:11 > 15:16
N1

Potpredsjednik Vlade Srbije Rasim Ljajić izjavio je da su tvrdnje ministra vanjskih i europskih poslova Mire Kovača da Srbija ne ispunjava uvjete za otvaranje pregovaračkih poglavlja s Europskom unijom potpuno neutemeljene, netočne i deplasirane.

Ljajić je u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima regiraoo na izjavu Kovača da Srbija ne ispunjava uvjete za otvaranje pregovora u suradnji s Haagom, primjenama zakona o univerzalnoj jurisdikciji suda za ratne zločine i prava manjina.

“Pošto sam se godinama bavio svim tim pitanjima, s punom odgovornošću mogu reći da je u Srbiji, u onome o čemu je govorio Kovač, u proteklih 15 godina ostvaren najveći napredak”, kazao je Ljajić.

U suradnji s Haškim tribunalom, napomenuo je Ljajić, Srbija je ispunila sve obveze u smislu izručenja optuženika, izručila je 45 osoba, uključujući i bivše predsjednike, članove Vlade, načelnike generalštaba, najviše predstavnike civilnih i vojnih obavještajnih službi.

Podjsećam da je suradnja s Haagom praktički završena u uvjetima kada taj sud svojim postupcima i odlukama ni najmanje nije učinio da se ta suradnja olakša, dodao je Ljajić.

Kada je u pitanju jurisdikcija suda za ratne zločine, kazao je Ljajić, Hrvatskoj nije smetalo kada je zbog te iste jurisdikcije u Beogradu suđeno optuženima za zločine u Ovčari.

Sada je odjednom to postalo problem u bilateralnim odnosima, iako više zemalja članica EU imaju iste zakone, s identičnim nadležnostima kao sud za ratne zločine u Srbiji, rekao je Ljajić.

Što se tiče prava manjina, dodaje on, sve međunarodne relevantne organizacije, kao što su UN, EU, OEBS, Savjet Europe i State department, konstatiraju da je Srbija napravila impozantne rezultate i da je postavila visoke standarde zaštite ljudskih, a posebno manjinskih prava.

Srbija, kao jedna od rijetkih zemalja, poštuje kako indivudualna, tako i kolektivna prava manjina, uključujući i pravo na kulturnu autonomiju. To se ne bi moglo reći za mnoge države, uključujući tu i neke članice EU i Hrvatsku, tvrdi Ljajić.

Na primjedbe Hrvatske o zastupljenosti manjina u parlamentu, Ljajić navodi da Srbija ima odredbu izbornog zakona o prirodnom pragu, koji manjinama omogućava ulazak u parlament s cenzusom od 0,4 posto.

Ljajić je podvukao da ne postoji država u EU koja bezuvjeno omogućava svim manjinskim zajednicama ulazak u parlament i da to ne omogućava ni Hrvatska svojim izbornim zakonom.

Ljajić je zaključio da Srbija želi najbolje moguće odnose s Hrvatskom, prije svega ekonomske jer za to postoji interes gospodarstava obiju zemalja, ali da hladne glave želi ući u proces rješavanja naslijeđenih problema iz prošlosti.

To se može postići jedino stalnim razgovorima, bilateralnim konzultacijama, traženjem kompromisnih rješenja, a ne ultimatumima, blokadama i pritiscima, zaključio je Ljajić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.