U nedjelju se u Republici Srpskoj održava referendum koji je na noge digao BiH, ali i cijelu regiju. Gost Dnevnika u 18 bio je profesor Mile Lasić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
Koliko su ozbiljne ove političke prijetnje pa i spominjanje novog rata?
“To su budalaštine. Nitko ovdje ozbiljno ne misli voditi novi rat jer su vrlo sviježa sjećanja na užas koji se događao od 1991. do 1995. i sve ovo služi lošim politikama da prikriju da nemaju nikakve rezultate s kojima izlaze na lokalne izbore i sve je vješto postavljeno da na predstojećim izborima ponovno vlastodršči dobiju izbore, a da nisu ni prstom mrdnuli za boljitak. Meni je žao krezubih, jadnih i polugladnih ljudi koji vjeurju da ova vrsta manipulacije ima smisla. Dakle, to sve govori o užasnome, pretpolitičkome stanju u kojem se nalazi BiH, koja je sve drugo samo ne prostor pravne države. Više od 80 odluka Ustavnog suda ostalo je nerealizirano. Kada bi se uhitli oni za sve to krivi, a ne samo za referendum sutra kaznionice bi bile prepune prvih ešalona naših političkih klasa.”
Jesu li lokalni izbori razlog ovo referenduma ili je to prvi korak prema samostalnosti Republike Srpske?
“Dakako da nije samo riječ o lokalnim izborima. Vješto je sve ukomponirano. Riječ je o nečem ozbiljnijem i to se ne može zaustaviti na bilo koji način. U Republici Srpskoj je osjećaj da im je identitet ugrožen i da se može ići jedino da na međunarodno priznanje entiteta. pripremaju nešto ozbiljnije, ali ne vjerujem da će se u doglednije vrijeme usuditi izaći s time, ali će nas raspamećivati s različitim vrstama referenduma.”
Sami ste rekli da ovo nije prvi slučaj da se ne poštuju odluke Ustavnog suda, po čemu je ovo onda drugačije?
“Ovo je sraz nečega što traje godinama i došlo je otvorene konfrontacije političkog Sarajeva i političke Banja Luke i tu se ne vodi briga o strahu ljudi. RS se putem svojeg vodstva stalno poigrava s državnošću entiteta, a on to jednostavno nije. Ima određene državne funckije, ali suštinski nije država niti to može biti jer u tom slučaju nema BiH.”
Kako ocjenjujete držanje političkih predstavnika bh. Hrvata, čini se da se ne miješaju u srpsko-bošnjački verbalni rat iako se Republika Hrvatska protivi referendumu?
“Ovaj put, prilikom potvrđivanja ranije odluke Ustavnog suda, suci iz redova hrvatskog naroda su stali na stranu obrane državnosti BiH, onako kako su glasali bošnjački i međunarodni suci. Koliko sam vrlo kritičan prema kritičan prema hrvatskoj politica prema BiH, a zagrebačka politika se ovaj put pokazala principijelno. I to je dobro prihvaćeno među normalnim ljudima.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.