Svi zajedno u BiH, od medija do svih sigurnosnih agencija, svi trebamo raditi na prevenciji, suzbijanju i i procesuiranju svih oblika ekstremizma i svega što ima obilježje terorizma, rekao je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić u utorak na konferenciji za novinare u Sarajevu.
“Neprimjereno je ono što je uradio Večernji list ili hrvatska obavještajna služba jučerašnjim člankom. Javno bih pozvao direktora Hrvatske obavještajne službe da se oglasi i odgovori na pitanje odakle im ovakva informacija“, kazao je Mektić.
Mektić je, naime, citirao članak iz Večernjeg lista u kojem piše da je “SIPA u svom dramatičnm izvještaju potvrdila na ono što je upućivala Hrvatska sigurosna služba da je BiH vehabijsko žarište…”
“Odgovorno tvrdim da takvog izvještaja SIPA-e nema. SIPA nije pravila takav izvještaj niti ga je pravila pod takvim naslovom. Tko je izmislio, Večernji list ili hrvatska obavještajna služba, to je njihova stvar da se dogovore i objasne. Mislim da nije korektno da se na takav način prenose informacije“, rekao je Mektić.
On je naglasio da su BiH i Hrvatska partneri po pitanju zajedničke borbe protiv terorizma, ekstremizma te da bi bilo korektno da se takve informacije razmijenjuju.
“Razgovarali smo u Sarajevu na tu temu, na zajedničkom sastanku i ni na kakav način nije sugerirano da postoji takav izvještaj. Ovo je izmišljena stvar o izvještaju SIPA-e“, dodao je Mektić.
Također je istaknuo da nije korektno da se plasiraju ovakve netočne stvari pred turističku sezonu u BiH.
“Ne bi bilo korektno da mi plasiramo slične stvari pred ljetnu turističku sezonu u Hrvatskoj.”
Podsjetimo, Večernji list je u ponedjeljak objavio da je bosanskohercegovačka tajna služba SIPA u svom dramatičnom izvješću potvrdila ono na što je upućivala hrvatska sigurnosna služba SOA: kako je stanje zbog sve složenijih sigurnosnih prilika u okruženju zabrinjavajuće, a najviše u BiH te kako je terorizam rizik i za Hrvatsku.
“Bosna i Hercegovina je zemlja u kojoj radikalni islam vehabijsko-selefijske ideologije, kakvu nose najkrvoločnije terorističke organizacije kao što su ISIL i Al-Qa’ida, rapidno raste i iz koje je više od 300 Bošnjaka otišlo na ratišta na stranu terorista u Irak i u Siriju. Zapadne obavještajne službe već duže vrijeme upozoravaju na širenje radikalnog islama u BiH tražeći od bosanskohercegovačkih političara da pod hitno nešto poduzmu kako bi iskorijenili taj opasni fenomen. Na isti problem u svojem ovogodišnjem izvještaju upozorila je i SOA.
Koliko je alarmantno stanje u BiH, svjesni su i u sigurnosno obavještajnoj službi SIPA-i, što su i naveli u svom izvještaju pod naslovom “Žarište vehabijsko-selefističkog prisustva u BiH”.”