Avioni i čokoladice samo su zasladili kraj izborne godine u kojoj se Beograd i Zagreb nisu štedjeli. Godinu su počeli razmjenom vatre o nabavi naoružanja, nastavili prepucavanjem oko blokade poglavlja, da bi sve začinili prosvjednim notama uoči godišnjice Oluje.
Zbog oštrih izjava, između kojih se dogodila samo jedna prijateljska gesta – susret na mostu na Dunavu, analitičari 2016. ocjenjuju kao godinu u kojoj su odnosi Srbije i Hrvatske dostigli najnižu točku od vremena devedesetih. “Mislim da se odnosi dvije zemlje ne mogu dalje zahlađivati osim da prijeđu onu crtu, a to je prekid diplomatskih odnosa”, smatra Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam.
Zahlađenja je očito svjestan i šef srpske diplomacije, Ivica Dačić, koji kaže da nije zadovoljan klimom u regiji.”Ta klima svakako ne ide i nije išla u pravcu jačanja našeg međusobnog povjerenja i pomirenja”, rekao je.
Ali, mogla bi krenuti, uvjeravaju poznavatelji prilika. Naročito nakon prošlotjedne najave premijera Andreja Plenkovića da je spreman na razgovor sa svojim srpskim kolegom.
“To bi mogao biti početak odmrzavanja odnosa na relaciji Beograd-Zagreb, prvo simbolično, a nakon toga da se čitav onaj inventar otvorenih pitanja, koji stoji iza nas i koji je čak potencijal za blokiranje puta Srbije ka EU, počne rješavati jedan po jedan”, navodi Popov.
Susret Vučić-Plenković, međutim, objašnjava Popov, ne bi trebalo očekivati prije jeseni 2017. Jer se hrvatski premijer još bori s desnim krilom u HDZ-u, dok Srbiji predstoje, izvjesno predsjednički, a možda i parlamentarni izbori.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.