Iz Socijaldemokratske partije BiH jučer je najavljeno da će danas na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH biti predloženo usvajanje zaključaka za smjenu kompletnog rukovodstva UKCS-a na čelu sa direktoricom Sebijom Izetbegović.
Oporbena Socijaldemokratska partija BiH pokrenula je u srijedu inicijativu u Parlamentu Federacije BiH za smjenu direktorice Kliničnog Sveučilišnog centra u Sarajevu Sebije Izetbegović, supruge bošnjačkog člana BiH Predsjedništva Bakira Izetbegovića, nakon što je jučer obustavljeno liječenje zračenjem na odjelu Onkologije jer su bolnički aparati u kvaru ili godinama nisu servisirani.
Zastupnik SDP-a Damir Mašić objavio je na konferenciji za novinare u Sarajevu razloge za smjenu direktorice Sebije Izetbegović navodeći da su pacijenati na onkološkoj klinici dobili otpusna pisma prije isteka njihovog liječenja. Jučer je prekinuto liječenje onkoloških pacijenata Kliničnog Sveučilišnog centra u Sarajevu jer nijedan linearni akcelerator za zračenje u Sveučilišnoj KCUS nije u funkciji.
“Pacijenti su doslovno istjerani s klinike i upućeni da se sami liječe, odnosno da pronađu aparat za zračenje u nekom drugom kliničkom centru. Poznata je činjenica da se bolnica nalazi u financijskim problemima i dugovanjima ali neljudskost s kojom aktualna uprava nastoji riješiti ta dugovanja nije zabilježena”, rekao je SDP-ov zastupnik Damir Mašić. Pojasnio je da je nedopustivo provođenje ušteda na štetu pacijenata.
Zahtjev za smjenom direktorice Izetbegović podržat će i zastupnici Demokratske fronte, ali i vladajućeg Saveza za bolju budućnost Fahrudina Radončića, koji je u gotovo neprijateljskim odnosima s predsjednikom SDA i bošnjačkim članom BiH Predsjedništva Bakirom Izetbegovićem.
“Klinični sveučilišni centar Sarajevo nije profitabilna organizacija nego medicinska ustanova i strategija koju vodi uprava, šminkanje financijskih rezultata, ne može ići preko leđa pacijenata i primarne funkcije bolnice. Ta praksa mora prestati”, rekao je šef kluba DF-a Dženan Đonlagić.
Onkološki pacijenti iz Sarajeva sada moraju potražiti nastavak liječenja u Tuzli ili Mostaru, no prethodno moraju dobiti odobrenje Zavoda za javno zdravstvo sarajevske županije. To je potrebno budući je zdravstvo u nadležnosti županija.