Više od 12.000 obitelj još uvijek traga za istinom o svojim najbližima koji su nestali u ratnim sukobima devedesetih godina. Uoči Međunarodnog dana nestalih osoba 30. kolovoza u Zagrebu je održan sastanak 17 udruga nestalih osoba iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore. Stvarnih pomaka nema, ponavljaju se samo sastanci i podaci.
Čelniku hrvatskog Ureda za zatočene i nestale Stjepanu Sučiću dosadilo je ponavljati uvijek jedne te iste zaključke pa je tako prozvao Srbiju zbog toga što nema novih informacija o grobištima, iako su iz Beograda došla sva zla na ovim prostorima.
Na upit za pojašnjenju svoje izjave o dolasku zla iz Srbije, Sučić je rekao da “ako se izvadi jedna riječ ili rečenica iz konteksta… kad krenemo u priču mora se znati tko je započeo rat i gdje se vodio”.
Na tu izjavu šef srbijanskog ureda Veljka Odalovića demonstrativno je napustio sastanak i vratio se u Beograd.
Kako godine prolaze, frustracije redovitim, ali uzaludnim sastancima rastu. “Nadamo se da će hrvatska vlada pritsnuti srpsku vladu, 26 godina tragam za svojim suprugom, znam tko ga je odveo, ali susjedi neće ništa da kažu”, ističe Manda Patko iz udruge Vukovarske majke
Matthew Holliday iz Međunarodnog povjerenstva za nestale osobe ipak smatra “da današnji sastanak pokazuje da postoji potreba za jačanjem međunarodne suradnje”. “To je od vitalne važnosti, Hrvatska neće riješiti problem nestalih osoba bez suradnje sa Srbijom, ali i BiH. Ovo pokazuje da sve države u regiji trebaju udvostručiti napore u smislu zajedničkog rada na razrješenju pitanja nestalih osoba u sukobima u bivšoj Jugoslaviji”, poručio je Holliday.
Hrvatska, kaže Sučič, nakon četvrt stoljeća i dalje traga za 1.950 nestalih državljana, pri tome ne diskriminirajući prema njihovoj nacionalnosti i neće prepustiti nikome da manipulira njihovim sudbinama.
Više pogledajte u prilogu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.