Biskupska konferencija BiH poziva na izmjene izbornog zakona

Regija 07. stu 201812:39 > 12:41
(ilustracija)

Bosanskohercegovački biskupi poručili su sa zasjedanja Biskupske konferencije BiH na uspostavu jednakopravnosti triju naroda u Bosni i Hercegovini i takve izmjene izbornog zakona kojima bi se izbjeglo preglasavanje i zajamčilo legitimno političko predstavljanje, izvijestili su u srijedu tiskani mediji u toj zemlji.

Bosanskohercegovački biskupi, kardinal i sarajevski nadbiskup Vinko Puljić, mostarski biskup Ratko Perić, banjolučki Franjo Komarica i vojni Tomo Vukšić, te pomoćni sarajevski i banjolučki biskup Pero Sudar i Marko Semren, istaknuli su kako od međunarodne zajednice očekuju da potakne izmjene izbornog zakona u BiH na način koji će osigurati legitimno predstavljanje na svim razinama vlasti.

“Biskupi očekuju od predstavnika međunarodne zajednice da, potičući promjenu Izbornog zakona, omoguće legitimno predstavljanje svakog naroda kako na razini cijele BiH tako i na entitetskim i drugim razinama, kako bi se u budućnosti onemogućila legalizacija nepravde i postavili temelji za napredak Bosne i Hercegovine na demokratskim načelima”, stoji u priopćenju objavljenom nakon zasjedanja koje je jučer završilo u Sarajevu.

Biskupi su izrazili očekivanje da će novoizabrani predstavnici donositi takve zakone ‘koji će promicati jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda i ljudska prava svih građana u svakom dijelu BiH”.

Sudjelujući na zasjedanju Biskupske konferencije BiH, apostolski nuncij u BiH mons. Luigi Pezzuto ocijenio je, komentirajući trenutačno društveno-političko stanje u toj zemlji, da su “Hrvati praktično, na neki način, isključeni iz sudjelovanja u institucijama“. Iako nije pojašnjeno na što je konkretno mislio, mons. Pezzuto je očito aludirao na rezultate posljednjih izbora u toj zemlji.

Sukladno odluci Ustavnog suda BiH iz 2017. godine u izbornom zakonu izbrisane su odredbe koje su omogućavale bošnjačkim strankama preglasavanje Hrvata i izbor izaslanika u županijama u kojima zapravo oni gotovo i ne žive. Zbog toga nije jasno na koji način će se sada nakon izbora uspostaviti vlast, iako je Središnje izborno povjerenstvo najavilo da bi sutra na sjednici u Sarajevu moglo donijeti odluku o načinu raspodjele mandata.

Hrvatske stranke inzistiraju na tome da se izaslanici biraju po rezultatima popisa pučanstva iz 2013., kao i iz deset županija u kojima ih po broju ima iznad 5 posto od ukupnog broja Hrvata u Federaciji BiH.

Bošnjačke stranke inzistiraju, međutim, da se pri dodjeli mandata primjenjuje popis pučanstva iz 1991. godine te da se iz svake županije bira po jedan Hrvat, Srbin i Bošnjak, iako je te odredbe iz Izbornog zakona BiH izbrisao Ustavni sud BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.