Zapadni diplomati u Bosni i Hercegovini te ključne međunarodne organizacije zatražili su u petak da se utvrdi odgovornost predsjednika Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTV) Milana Tegeltije zbog optužbi da je nedopušteno posredovao u rješavanju nekih sudskih predmeta.
U zajedničkoj izjavi veleposlanstva SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, Nizozemske i Španjolske te misije OESS-a i Ureda visokog predstavnika (OHR) stoji kako su zabrinuti zbog afere koja je izbila nakon što je Milan Tegeltija tajno snimljen kako jednom poduzetniku nudi pomoć da bi “pogurao” njegovu tužbu na tužiteljstvu u Sarajevu.
U zaštitu Tegeltije stalo je jedino rusko veleposlanstvo koje smatra da se radi o pritisku na vlasti suverene države.
Poduzetnik Nermin Alešević je potvrdio kako je upravo on autor snimke na kojoj se vidi i to kako inspektoru Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Milanu Pandži koji ga je povezao s Tegeltijom daje mito od tisuću eura koji je trebao predstavljati “nagradu” predsjedniku VSTV-a za njegovu intervenciju.
Tužiteljstvo BiH o tom je slučaju otvorilo istragu no prvostupanjsko stegovno povjerenstvo VSTV-a nakon toga je Tegeltiju ipak amnestiralo uz konstataciju kako on nije prekršio nikakav zakon.
Poziv na istragu
Predstavnici međunarodne zajendice u BiH očevidno su nezadovoljni takvom odlukom pa su svojom izjavom upozorili kako nitko ne smije biti iznad zakona a to posebice važi za pripadnike pravosuđa čiji je integritet preduvjet za očuvanje vladavine prava.
“Pozivamo VSTV i pravosudne institucije da ispitaju odgovornost svakog nositelja pravosudne funkcije za kojeg postoje navodi da je počinio prekršaj. Navodi o neprimjerenom ponašanju ili korupciji protiv članova Vijeća nalažu cjelovite i temeljite istrage”, stoji u izjavi u kojoj je istaknuo kako dužnost predsjednika VSTV-a podrazumijeva i strožije kriterije kod procjene o pridržavanju etičkih načela jer je on osoba koja mora biti primjer svim sucima i tužiteljima koje VSTV imenuje.
Ured stegovnog tužitelja pri VSTV-u je najavio žalbu na odluku prvostupanjskog povjerenstva a OHR je već u četvrtak upozorio kako je ona bila “iznenađujuća” jer je je time propuštena prilika za odgovorno postupanje u sumnjivim slučajevima u pravosuđu.
Tegeltija se nakon toga žalio Upravnom odboru Vijeća za provedbu mira u BiH (PIC) kojemu se potužio kako visoki predstavnik Valentin Inzko vrši nedopušteni pritisak na VSTV no ubrzo je dobio odgovor u vidu zajedničke izjave kojom je problematičnom osobom označen on a ne Inzko.
Rusko veleposlanstvo poslalo je medijima izjavu u kojoj navodi da su “neugodno iznenađeni” reagikcijom predstavnika zapadnih država a posebice su se obrušili na OHR ustvrdivši kako je to tijelo odlučilo “izvršiti pritisak na tijela vlasti suverene BiH putem bahatog miješanja u njihov rad i nametanja vlastitog viđenja kako da se riješi pitanje”.
“Smatramo takvo ponašanje neodgovornim. OHR je obavezan iznositi stajališta cijele međunarodne zajednice, a ne njenih pojedinih članova po svom izboru ili svoje osobno stajalište”, poruka je iz ruskog veleposlanstva u Sarajevu koje već godinama kritizira OHR i traži da se on zatvori.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter|Facebook | Instagram.