Najmanje pedeset djece predškolskog uzrasta koji pohađaju neki od vrtića u Sarajevu moralo je zatražiti liječničku pomoć zbog simptoma koji ukazuju na trovanje, potvrdila je u četvrtak glasnogovornica Kliničkog centra Sveučilišta u Sarajevu (KCUS) Azra Dedajić.
Kazala je kako su se na Infektivnu kliniku KCUS-a javili roditelji čija su djeca imala povišenu u tjelesnu temperaturu te su patila zbog mučnine i proljeva.
“Dvadeset i jedno dijete zadržano je na klinici, a ostala su otpuštena na kućno liječnje”, kazala je Dedajić.
Potvrdila je i kako nitko od oboljele djece nije u životnoj opasnosti te da se stanje svih pacijenata postupno poboljšava.
Ravnateljica Infektivne klinike Nada Koluder kazala je kako se još ne može sa sigurnošću govoriti o uzročniku masovnog oboljenja djece.
“Pretpostavljamo, ali još uvijek ne možemo potvrditi, da je uzrok salmonela koju su unijeli konzumirajući vrhnje i jaja sa tjesteninom, jer klinička slika upućuje na bakterijsku alimentarnu infekciju”, informacija je što ju je Koluder prenijela predstavnicima vlasti Sarajevske županije koji su posjetili oboljelu djecu.
Liječničku pomoć roditelji su za svoju djecu počeli tražiti od srijede poslijepodne, a ispostavilo se kako je riječ o mališanima koji su svi polaznici nekog od vrtića pri javnoj ustanovi “Djeca Sarajeva”.
Ravnateljica te ustanove Mirjana Jovanović-Halilović u četvrtak je potvrdila kako su sanitarni inspektori uzeli uzorke hrane koja se priprema u zajedničkoj kuhinji, jer se pretpostavlja kako bi ona mogla biti uzročnikom masovnog trovanja koje se kod djece javlja uz identične simptome.
Rezultati analiza ipak se neće znati prije isteka roka od 72 sata.
Sarajevski su vrtići i nakon trovanja nastavili raditi, iako je u nekima od njih u četvrtak bilo znatno manje djece jer roditelji strahuju za njihovo zdravlje.