Društvo tolerira obiteljsko nasilje, veliki je broj ubijenih žena a ne postoji sistemski odgovor države na to. Istovremeno, ne poštuje se ni minimum zakonskih mogućnosti za sankcioniranje nasilnika i odvajanje žrtvi od njega, a i sama kaznena politika je blaga, složili su se gosti večerašnjeg Pressinga.
Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra ukazuje da godinama unazad imamo ogroman broj ubojstava žena i nebrigu države, ali da ne postoji sistemski odgovor na činjenicu da su ubojstva dramatična i da se njihov broj povećava.
Komentirajući tragediju iz okoline Kanjiže, gdje je Rade Šefer ubio šest osoba nekoliko sati nakon što je privođen pa pušten iz policije, ukazala je da je postojala serija indikatora da je taj čovjek opasan i da može izvršiti ono čime je prijetio.
Društveni kontekst pogoduje nasilju
Profesorica ss Filozofskog fakulteta u Beogradu Smiljka Tomanović ukazuje da društveni kontekst u Srbiji na više nivoa pogoduje nasilju.
“Imamo patrijarhalnu matricu koja opstaje uprkos modernizaciji društva. Taj mikro patrijarhat je ostao – onaj tko je glava obitelji ima moć i kontrolu nad ostalim. Drugi nivo je nivo tolerancije na nasilje. Agresivna verbalna komunikacija se potiče i dozvoljava pa čak se u pojedinim medijima i promovira”, kazala je.
Što dalje?
Ignjatović naglašava da je neophodna analiza slučajeva obiteljskog nasilja, utvrđivanje faktora rizika, uvođenje jasnih pravila, sistem nadzora, podrška žrtvama nasilja i davanje ovlasti policiji da poduzme hitne mjere zaštite žrtve od nasilnika.
Profesorica Tomanović ističe da bi država poslala poruku ako bi dosljedno kažnjavala nasilje na svim nivoima, a ne samo one slučajeve sa tragičnim ishodom.