Pozadina akcije Gibraltar: Opralo se oko pet milijuna eura

Regija 22. lis 201418:39 > 18:46
N1

S detaljima slučaja Gibraltar godinama je upoznato Državno tužiteljstvo. Međutim, ozbiljnoj istrazi se pristupilo nakon istraga u Austriji i Sloveniji. N1 televizija je istražila pozadinu cijelog slučaja.

Oscar Leonel Ruiz Ramirez iz Guadalahare u Meksiku osnovao je firmu 3Media ltd u Gibraltaru, a sebe imenovao za direktora. Zatim je punomoć za vođenje društva dao Nevenu Kulenoviću iz Sarajeva koji je otvorio poslovni račun u Bank Austria, sada UniCredit, i sebe ovlastio za upravljanje računom.

U periodu od 30. lipnja 2008. do 7. svibnja 2012. godine na računu ove firme doznake su navodno izvršile agencije u vlasništvu Nevena Kulenovića  SV-RSA, Ujedinjeni Mediji, ali firme Mreža plus Sarajevo Pink BiH Sarajevo te agencije Mita i Fabrika. Ovim su se novcem kupovala TV prava, odnosno prema navodima tužiteljstva, opralo oko 5 milijuna eura.

Stipe Prlić, direktor Hrvatskih telekomunikacija Eronet Mostar, i Zoran Bakula, direktor mobilne mreže Eronet, su navodno kao odgovorne osobe u HT Mostar iskoristili svoj položaj i namještenim javnim natječajima osigurali agenciji SV-RSA novčanu korist u iznosu od oko 6 milijuna eura.

Kroz marketinške usluge putem medija i marketinških agencija iz Eroneta je novac izvlačen tako što je ta kompanija plaćala nešto niže cijene nego da je samostalno nastupala prema medijima koji su objavljivali njihove reklame, a istovremeno SV-RSA je dobivala popust za emitiranje i do 95 posto.

Dio razlike novca slijevao se na nerezidentni račun firme u Sloveniji, da bi se putem kompanije 3 Media Nevena Kulenovića vraćali novčani iznosi na račune Kulenovića te čelnih ljudi HT-a Mostar Stipe Prlića i Zorana Bakule u Austriji.  

Preko SV-RSA-e svoj dio marketinškog kolača navodno je dobivao i Pink BiH, odnosno direktorica marketinga Lajla Torlak i Darko Aleksić, saosnivač i direktor firme Mreža plus. Pod sumnjom su i direktori i vlasnici agencija Mita i Fabrika, Ejub Kučuk i Senad Zaimović.

Istragom je  utvrđeno i niz nepravilnosti pri sklapanju višemilijunskih ugovora s dobavljačima iz oblasti tehničkog unapređenja. Tako je u više navrata potpisano nekoliko štetnih ugovora s firmom Huawei, na čijem se čelu nalazio brat vlasnika SV-RSA Nevena Kulenovića, Sanjin kulenović.  

Austrijski mediji pisali su da je s detaljima ovog slučaja već godinama upoznato i Tužiteljstvo BiH, ali da je u slučaj bila umiješana i politika. Kulenović je spomenut u kontekstu dobrih veza sa Socijaldemokratskom partijom.