Mađarska je proglasila izvanredno stanje u dva okruga na jugu zemlje, paralelno sa stupanjem na snagu strogih antiizbjegličkih zakona koji bi trebali spriječiti pritok ilegalnih migranata u tu zemlju.
Mađarska policija uhitila je 45 ljudi zbog navodnog prelaženja granice kroz bodljikavu žicu i ogradu podignutu na granici sa Srbijom, javlja BBC.
Izbjeglice su prerezali žicu i na nju pobacali odjeću te vreće za spavanje kako bi se neozlijeđeni prebacili na mađarsku stranu čime su ušli u Schengensku zonu slobode kretanja u nadi da će nastaviti put prema bogatijim zemljama Europske unije. Policija ih je uhitila na drugoj strani, prenosi mađarska novinska agencija MTI. Policijska glasnogovornica Viktoria Csiszer-Kovacs potvrdila je da su prijestupnici privedeni te da devetero njih tvrde da su Sirijci, a ostali su Afganistanci.
Štrajk glađu na granici
Kako javlja naš reporter Miodrag Sovilj, oko 100 izbjeglica stupilo je u utorak ujutro u štrajk glađu zbog ponašanja mađarskih vlasti prema njima. Na “ničijoj zemlji” vlada velika gužva, postavljeni su i mobilni “kontejneri-sudnice” za tražitelje azila, javlja reporter N1 Miodrag Sovilj. Oni uzvikuju “Germany, Germany”, i odbijaju uzimati i hranu i vodu, javlja naš reporter.
Mađarska policija objavila je da je simboličan prag od 200.000 migranata koji su od početka 2015. ušli u zemlju premašen. Prema podacima objavljenima u utorak 200.778 migranata ušlo je u Mađarsku od 1. siječnja, najvećim dijelom preko granice sa Srbijom.
Rekordan broj od 9380 migranata ušao je u Mađarsku u ponedjeljak, dan uoči stupanja na snagu novog oštrog zakona kojim se ilegalni prijelaz granice kažnjava zatvorom do tri godine.
Visoko povjereništvo UN-a za izbjeglice izrazilo je zabrinutost zbog mađarskog stajališta prema izbjeglicama, a premijer Mađarske Viktor Orban, kojeg u Europskoj uniji smatraju jastrebom zbog tvrdog stajališta prema tom pitanju, kasno u ponedjeljak ponovio je svoje tvrdnje da migranti s Bliskog istoka mogu ugroziti europski način života.
“Europa se može održati kakva je danas ako dopustimo svakome ulazak”, rekao je u intervjuu za komercijalnu televiziju TV2 Orban.
Također je kazao da izbjeglički logori, centri za prikupljanje i distribuciju pomoći neće biti uspostavljeni u Mađarskoj. Ako je potreban izbjeglički logor, on treba biti u Grčkoj, zemlji koja je prva na ulasku migranata u EU, drži Orban.
Mađarski premijer smatra da većina tih migranata nisu izbjeglice već ekonomski migranti. Najavio je da bi njegova vlada mogla u utorak proglasiti izvanredno stanje zbog priljeva migranta.
Izbjeglice kreću prema Hrvatskoj?
Mogućnost dugog čekanja na mađarskoj granici, moguće zatvorske kazne ili vraćanje u Srbiju, izbjeglice bi nagnati da potraže alternativne pravce, na zapad preko Hrvatske ili na istok preko Rumunjske iako te zemlje nisu dio šengenske zone.
“Možda ćemo probati kroz Hrvatsku, pa Sloveniju i od tamo do Beča i Njemačke”, rekao je Reutersu jedan od izbjeglica iz Damaska. “Ne znam je li to dobar plan, ali moramo probati”, dodao je.
Policija nema obavještajnih podataka da bi se rute izbjegličkog vala mogle okrenuti prema Hrvatskoj, ali na okruglom stolu u Saboru održanom u ponedjeljak poručili su da plan postoji.
Više u priči Vanje Kranic: