WHO: Slovenija treba novu reformu zdravstvenog sustava

Regija 08. sij 201614:01 > 14:04
ANADOLIJA/Ales Beno

Slovenski zdravstveni sustav je daleko od kolapsa i raspada, ali zahtijeva korjenite promjene kazala je u petak slovenska ministrica zdravlja Milojka Kolar, komentirajući najnovije izvješće Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o zdravstvenim sustavima u tranzicijskim zemljama

U izvješću se navodi da je Slovenija još 90-ih godina počela s reformiranjem svog zdravstvenog sustava, te dopunskim zdravstvenim osiguranjem, uvođenjem privatne prakse i nekim drugm mjerama zadržala relativno visoku razinu zdravstvenih usluga, ali da se kao i druge zemlje suočava s izazovima povećanih troškova liječenja kroničnih bolesti i zbrinjavanja sve starijeg stanovništva, zbog čega rastu i zdravstveni troškovi.

WHO Sloveniji na temelju opširne analize zato predlaže daljnju disperziju izvora financiranja javnog zdravstva, optimizaciju usluga i racionalizaciju pri nabavi lijekova i medicinske opreme, a nova reforma zdravstvenog sustava predviđena je i kao prioritet vlade premijera Mire Cerara u ovoj godini.

Ministrica zdravstva istaknula je da slovensko zdravstvo na nekim područjima očekuju korjenite promjene, kao što je bolja koordinacija u sustavu, te točno definiranje uloge i radnih obveza svih dionika u sustavu, te da će se nastojati povećati broj zdravstvenih ekipa jer kadrovsko stanje u zdravstvu nije zadovoljavajuće.

Vlada planira i promjene u načinu financiranja zdravstvenog sustava jer je sadašnji previše ovisan o zdravstvenom doprinosu, a potrebna su dodatna sredstva.

WTO je naveo podatak kako je anketa među korisnicima zdravstvenih usluga u Sloveniji, provedena prije 6 godina, pokazala kako ih je više od polovice zadovoljno sa zdravstvenim uslugama i njihovom dostupnošću, ali se tuže na birokratske postupke i posebno na dugačke liste čekanja za pojedine zahvate.

Slovenski zdravstveni stručnjaci procjenjuju da je očekivanje prosječnog korisnika zdravstvenih usluga u Sloveniji previsoko u odnosu na raspoloživa sredstva iako se u tranziciji uspjelo postići da osnovni elementi prijašnjeg zdravstvenog sustava, poput pristupačnosti i socijalne jednakosti, ostanu i dalje.

Slovenija prema analizi na zdravstvo troši 2085 američkih dolara po stanovniku, što je znatno manje od na primjer Austrije koja troši 5427 dolara ili Švicarske koja u te namjene troši čak 9276 dolara, zbog čega su potrebne prilagodbe i racionalizacija sustava.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.