U nedjeljnoj emisiji "Sport i glazba" na Drugom programu Hrvatskoga radija ponovno je gostovala hrvatska liječnica Nela Sršen iz Padove te je odgovarala na pitanja o koronavirusu.
Kao da u sportu vrijede neka druga pravila. Recimo jedan je pozitivan, ostali ne moraju u izolaciju, a stalno su u kontaktu. Je li to zbog stalnih testiranja, UEFA-inih i sličnih protokola? Koliko je to mjerodavno kada je bitno novo testiranje tek nakon nekoliko dana, a ne odmah nakon takvog slučaja?
“Mislim da je to sve posljedica testiranja koje su prolazili svi sportaši i sportski sudionici prije, tijekom i nakon ljeta u smislu da se shvatilo koliko se uistinu novca potrošilo. U Italiji se od šestog do osmog mjeseca, govoreći o igračima Serie A, na brisove u ta dva-tri mjeseca potrošilo nešto više od 8 milijuna eura. Mislim da je to sve uvjetovalo da se promjene i protokoli i parametri. Kad se govori o Seriji A, promijenjeni su protokol u odnosu na onaj kada su se testiranja radila svaka četiri dana. Sada igrači 48 sati prije svakog natjecanja rade testiranje, i u slučaju da jedan bude pozitivan, negativnost drugih bi bila potvrđena s antigenskim testiranjem, znači brzim testiranjem. Oni doista mogu zamijeniti one klasične molekularne testove koji se rade 48 sati prije meča. Ako se pokaže da postoji jedan pozitivan igrač među njima onda se upućuje na dodatna testiranja. Problem je u tome što u Italiji svaki klub i svaka ekipa imaju svoj referentni centar koji to radi. Što znači da UEFA možda i nema kontrolu nad samim time. Sve to što sad govorim uistinu dovodi u pitanje onu utopiju da je sport covid free. Manja testiranja, više brzih testiranja – veća je mogućnost da nam promaknu pozitivni igrači što pridonosi većem širenju zaraze. Možda nije korektno ovo što govorim, ali to su činjenice. Sam sport nosi veliki novac, vidjeli smo da je nogomet izgubio jako puno novca. Kako god bilo, sve se vrti oko novca i interesa”, rekla je za HRT.
#related-news_0
Natjecanja u balonima, negativni test uvjet za akreditaciju, akreditacija uvjet za ulazak u hotel, bez gledatelja na tribinama… je li to dobar put za sportska natjecanja do daljnjeg?
“Iskustvom i onim što proživljavamo pokušavamo shvatiti, promijeniti i poboljšati borbu, ali virus uvijek nađe način da zaobiđe sve naše preventivne mjere i da pobije neke stavove koje smo prije donijeli. Mislim da će samo vrijeme pokazati što je bilo dobro i tko je bio u pravu. Svaka zemlja ima svoje restrikcije i mjere, broj pozitivnih i nažalost mrtvih. Mislim da će samo vrijeme pokazati i dati rezultate u skladu s time kako smo se ponašali.”
#related-news_0
Ima li mogućnosti za Olimpijske igre u Tokiju? I kad bi bile bez gledatelja, tu se radi o 10.500 sportaša, 10.000 novinara i 30-40.000 volontera na jednom mjestu.
“Mislim da je u redu da se gledaju ekonomski interesi, u redu je i da sport ide dalje, ali vratimo se malo na početak cijele te priče. Imamo nešto što još nismo dobro upoznali, što ne možemo držati pod kontrolom, nešto što u principu kontrolira nas i nešto s čime se još nismo naučili nositi. Ja kao liječnik kad mi postavite to pitanje odgovaram s istom dozom čuđenja kao prije 7-8 mjeseci kad ste me pitali hoće li se odgoditi Olimpijske igre. Pa naravno.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.