Jamajčanin Usain Bolt ovaj je tjedan na svjetskom prvenstvu u Pekingu novim pobjedama potvrdio da je trenutačno nedostižan muški sprinter u utrkama na 100 i 200 metara. Koja je tajna njegova uspjeha?
Većina laika pretpostavit će da su najbrži sprinteri oni koji u najkraćem vremenu uspijevaju napraviti najviše koraka. No studije su pokazale da je istina sasvim suprotna. Vrhunski sprinteri zapravo rade manje koraka – oni su duži, ali snažniji. Amaterski trkači na stazi od 100 metara u prosjeku naprave između 50 i 55 koraka, a dobri atletičari uglavnom manje od 45.
Istraživanja koja je proveo američki psiholog i biomehaničar Peter Weyand pokazala su da elitni sprinteri tijekom utrke na početku svakog koraka provode u kontaktu s tlom u prosjeku oko 0,08 sekundi, a amateri 0,12 sekundi. Drugim riječima najbrži trkači u zraku, bez kontakta s tlom, provode oko 60 posto vremena, a amateri oko 50 posto.
Tajna njihova uspjeha nije u većem broju koraka već u snažnijem i bržem stezanju mišićnih vlakana zahvaljujući kojem postižu veće brzine.
Treba istaknuti da je Bolt poseban po tome što je istovremeno vrlo visok i vrlo snažan. Snimke Boltovih utrka pokazuju da on obično tijekom sprinta na 100 metara napravi 41 korak, tri do četiri manje od svojih rivala, prenosi Tportal.
https://youtube.com/watch?v=q3h0sadCa10