Izbjeglička kriza poprima sve veće razmjere. Iz Makedonije stiže vijest kako tamošnja policija ne pušta Afganistance nego ih vraća ga u Grčku. Tomislav Karamarko pak smatra da će se sve zakomplicirati s obzirom na to da stiže lijepo vrijeme, a Europa nema rješenje, te ne isključuje trenutak kada će hrvatske granice braniti vojska.
Barijere ih usporavaju, ali ne slamaju njihovu odlučnost. Prošli su dug i težak put, pa žice na grčkoj makedonskoj granici povremeno preskaču i probijaju. Ispred granice koju je sve teže proći posljednjih dana prolaze samo Sirijci i Iračani, iako se i Afganistan službeno smatra nesigurnom zemljom, makedonska policija već je, kažu, stotine vratila u Grčku.
Tek kada prođu granicu i uđu u kamp prolaze profilaciju. Po političkom, a zatim i visokopolicijskom dogovoru, posljednja dva tjedna tamo je i hrvatska policija u ispomoći. Njihov je zadatak razgovor s izbjeglicama.
I dok su slovenske vlasti na udaru kritika vlastite javnosti jer je parlament odobrio vojsci slijedeća tri mjeseca čuvanje južne zelene granice s Hrvatskom, prvi potpredsjednik hrvatske Vlade Tomislav Karamarko smatra da će Hrvatska, kad zatopli, morati isto što i Slovenija.
Ministar MUP-a Vlaho Orepić neki dan je poručio da Hrvatskoj žica i vojska na granicama ne trebaju. Što se tiče slanja vojske na granicu, to je ograničeno i Ustavom: u vrijeme mira to se može samo u slučaju ugrožavanja, kaže, opstojnosti države.
Žica i vojska loša su poruka i stajanje na krivoj strani Europe, smatraju u Inicijativi Dobrodošli koji u izbjeglicama ne vide prijetnju. Žice, osim što su nehumane, dovode u pitanje i sam sustav Schengena, u kojeg se istovremno Hrvatska trudi ući.
Više u priči:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.