"Ja sam Bruxellac", izjavio je u petak američki državni tajnik John Kerry u belgijskoj prijestolnici obećavši nastavak američke pomoći Belgiji i EU-u u borbi protiv islamističkih militanata nakon samoubilačkih napada u Bruxellesu.
“Ja sam Bruxellac” … “Ik ben Brussel”, rekao je Kerry na jezicima dviju najvećih zajednica Belgije, na francuskom za Valonce i flamanskom za Flamance na konferenciji za novinare održanoj s belgijskim premijerom Charlesom Michelom.
Njegova izjava je odjek posebice izjave Johna F. Kennedyja u Zapadnom Berlinu u lipnju 1963., usred Hladnog rata sa SSSR-om, kao i odjek izjava potpore nakon napada na satirički časopis “JeSuisCharlie” u siječnju 2015. i “JeSuisParis” nakon napada u Parizu u studenom.
“Nastavit ćemo pružati svaku moguću pomoć u istrazi ovih gnjusnih terorističkih napada i privođenju pravdi odgovornih”, rekao je Kerry nakon susreta s m, premijerom Michelom, ministrom vanjskih poslova Didierom Reyndersom i Jean-Claudeom Junckerom, predsjednikom Europske komisije sa sjedištem u Bruxellesu.
Predstavnik američkog predsjednika Baracka Obame u antiterorističkim koalicijama, Brett McGurk je rekao kako je zabilježen veliki napredak u borbi protiv terorizma i istaknuo da je prošle godine bilo više od 160 presuda povezanih s terorizmom u Belgiji.
Dvojica čelnika su također potvrdila da među žrtvama napada u Bruxellesu u utorak ima Amerikanaca, ali nisu precizirali njihov broj. U sklopu tog službenog susreta američki državni tajnik je stao na stranu belgijskih vlasti, suočenih s kritikama zbog propusta u borbi protiv terorizma i ocijenio da su te kritike “neprikladne”.
Američka ekipa specijalizirana za borbu protiv stranih boraca je došla u Belgiju u veljači na susret s lokalnim vlastima i sljedećih tjedana je i prije napada u utorak bilo planirano nekoliko misija antiterorističke suradnje.
Kerry je precizirao da je Belgija tražila i primila desetak agenata FBI-a koji sada rade s njima.
Predstavnik američkog predsjednika Obame u antiterorističkim koalicijama Brett McGurk je istaknuo veliki napredak uz više od 160 presuda povezanih s terorizmom u Belgiji prošle godine.
Premijer Charles Michel je rekao da želi da Belgija ima korisnu ulogu uz Sjedinjene Države u sklopu međunarodnih koalicija koje se na terenu bore protiv organizacije Islamska država (IS) . “U sklopu sporazuma s Nizozemskom, nastavit ćemo misije s našim F-16 i u vladi i u parlamentu odredit ćemo u kojoj mjeri je proširenje mandata F-16 moguće”, objasnio je.
Početkom ožujka je belgijski ministar vanjskih poslova Didier Reynders rekao da je sklon da belgijski borbeni zrakoplovi koji sudjeluju u međunarodnim udarima u Iraku prošire svoje zračne napade i na sirijski teritorij.
Belgija je poslala 6 borbenih zrakoplova F-16 u Irak, koji se izmjenjuju s nizozemskim. Den Haag je nedavno odlučio proširiti svoje zračne napade i na Siriju u odgovoru na traženje SAD-a partnerima da intenziviraju borbu protiv džihadističkih skupina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.