U tri mjeseca, srpnju, kolovozu i rujnu, od referenduma u Brexitu, broj homofobnih napada narastao je za 147 posto u usporedbi s istim vremenom prošle godine, kazuju podaci jedne LGBT udruge.
Te brojke dodatni su razlog za brigu oko širenja mržnje nakon referenduma o Brexitu, neposredno nakon kojega je stopa zločina iz mržnje prijavljena policiji porasla za 57 posto, a nije se ticala samo rasne ili vjerske osnove.
Glumica Juliet Stevenson objavila je vijest o napadu na rumunjsku lezbijku, koja je napadnuta u Oxfordu, kazavši da je taj incident podsjeća na Njemačku tridesetih godina prošloga stoljeća. Ipak, iako je 51 posto napadača kazalo da je referendum izravni razlog njihove mržnje, najčešće napadnute etničke grupe nisu bile one europskoga podrijetla, nego južnoazijskog.
Statistika Galopa, nacionalne udruge za zaštitu prava LGBT osoba, upućuje da su i pripadnici LGBT-a postali meta manjine, koju je referendum ohrabrio u izražavanju dugo čuvane mržnje, jer im je omogućio da misle da se svi s njima slažu, obrazložio je jedan istraživač. U Galopovu “Izvješću mržnje za 2016. godinu” stoji da je osamdeset posto od 467 LGBT ispitanih osoba barem jednom u životu iskusilo zločin iz mržnje, a svaki je četvrti doživio i fizički napad. Polovica ljudi koji su napad prijavili policiji nisu bili zadovoljni ishodom prijave.
Četvrtina ispitanih kazala je da u budućnosti vjerojatno neće prijaviti bilo koji zločin iz mržnje koji dožive, a 44 posto njih kaže da se osjeća kao da ih se ne doživljava ozbiljno. Jedan je biseksualac pokušao objasniti o čemu se radi. “Zamislite da me za godinu dana netko opet pretuče, mislite li da bi mi povjerovali da to prijavim?”, kazao je. “Ne vjerujem. Ne vjerujem da bi uopće krenuli u potragu za počiniteljima. Ne mislim da bi se išta dogodilo”, kazao je.
O svemu se oglasio i Nik Noone, šef Galopa. “Brzina reakcije na zločin iz mržnje u Velikoj Britaniji među najboljiam su u svijetu, ali naši su zakoni o zločinu iz mržnje daleko od savršenih. Najduža kazna za homofobni ili transfobni napad iznosi šest mjeseci. To je četvrtina od dvije godine, koliko je maksimalna kazna za rasistički napad ili napad iz religijskih razloga. To treba promijeniti”, rekao je Noone za Guardian. “U Britaniji koja radi za sve, neće se tolerirati mržnja prema nekome na osnovu njegove seksualne orijentacije”, kazao je glasnogovornik britanske vlade, prenosi Independent.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.