Broj žrtava u smrtonosnom terorističkom napadu na džamiju počinjenom u petak u egipatskoj pokrajini Sjevernom Sinaju povećao se na 305, od kojih je 27 djece. Napadači na egipatsku džamiju nosili su zastavu Islamske Države, priopćio je ured glavnoga državnog odvjetnika.
Egipat je odgovorio zračnim napadima na uporišta egipatskog ogranka takozvane Islamske države.
Stigao je odgovor na najbrutalniji napad u novijoj egipatskoj povijesti. Državne zračne snage izvele su napade na Sinaju protiv tamošnjih boraca takozvane Islamske države.
Egipatski predsjednik Al-Sisi nazvao je to osvetom za mučenike. Ti mučenici bili su sufisti – štovatelji mističnog islamskog kulta, poznati po suradnji s tajnim službama u borbi protiv terorista. Baš zato, džihadisti ih nazivaju krivovjernicima. Prošle godine vođi sufista odrubili su glavu, a sada poubijali vjernike.
“Cijele obitelji ubijene su tijekom ovog napada u seoskoj džamiji. Ove grupe izgubile su moć da napadnu policiju i vojsku što bi inače učinile. Zato sada moraju po prvi puta napadati džamiju”, kazao je Diaa Rashwan iz državne obavještajne službe.
Džihadisti nisu službeno preuzeli odgovornost za napad na vjernike koji su izlazili iz džamije, no vlast vjeruje kako su upravo oni počinitelji. Očevici svjedoče kako su teroristi prvo aktivirali bombu, a zatim iz automatskih puški pucali po preživjelima.
“Ušli su u džamiju, otprilike 10 do 20 ljudi s oružjem, i uništili sve pred sobom. Bilo je i ranjenih, ali puno više ubijenih”, svjedoči Magdy Rezik.
Dok vlast ratuje protiv ISIL-a, stanovnici Sjevernog Sinaja oplakuju mrtve. U zemlji su proglašena su tri dana žalosti.
“Ako samo jedna osoba umre, to je nepošteno. Nepošteno je ovo što se događa egipatskom narodu. Nepravedno je prema našoj djeci i bližnjima. Zamislite nepravdu kada čovjek mora u rukama držati tijelo svog mrtvog sina. Je li Bog ovo dopustio? Gdje je vjera, gdje je Islam na koji se pozivamo?” – pita Waffa iz Kaira.
Džihadisti na području Egipta haraju godinama. Njihove žrtve su i muslimani i kršćani. Tako je bilo i 2015. godine kada su u bombaškom napadu ubijene 224 osobe. Tada je odgovornost preuzela egipatska podružnica ISIL-a. Danas se strahuje da bi Egipat mogao postati novi Irak ili Sirija.
“Trenutna situacija tjera nas da alarmiramo državne oružane snage kako bismo se borili protiv terorizma. U međuvremenu, i društvo će se uključiti u borbu. To je plan za budućnost. U sadašnjosti, moramo djelovati kako bismo uništili terorizam na područjima”, upozorava stručnjak za terorizam Reda Mahmoud.
Ozbiljnost situacije shvaćaju i brojne međunarodne organizacije. Osuđuju napade i šalju snažnu poruku: teroristička ekstremistička idelogija nije islam. U znak potpore, Eifelov toranj i gradska skupština u Tel Avivu svijetle bojama egipatske zastave.