Predsjednica preko Erdogana nastoji potaknuti dijalog u BiH

Svijet 09. sij 201806:47 > 09:53
Ilustracija

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović danas će se u Turskoj susresti s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, a glavna tema razgovora bit će stanje na jugoistoku Europe, posebno u BiH s naglaskom na izmjenu izbornog zakona, ali i odnosi između EU-a i Turske te uloga Ankare u upravljanju migracijama.

Igrom slučaja postala je Turska prva zemlja kojoj je u posjet 2018. otputovala hrvatska predsjednica, naime, kao odredište njezina prvog puta za ovu godinu bio je zakazan Afganistan gdje je trebala posjetiti hrvatske vojnike, kazao je naš reporter Hrvoje Krešić koji se javio iz Ankare.

No od puta u Afganistan se odustalo u zadnji tren iz sigurnosnih razloga, kako je neslužbeno komunicirano iz njoj bliskih krugova, a put u Tursku bio je predviđen dan nakon Afganistana, odnosno da svrati u radni posjet, no naposljetku je ispalo da je Turska prva zemlja koju će u 2018. godini posjetiti Kolinda Grabar Kitarović.

Tema sastanaka s Erdoganom je, podsjetio je Krešić, stanje u BiH s naglaskom na izmjenu izbornog zakona. Naime, predsjednica Hrvatske pokušat će preko Erdogana potaknuti dijalog jer zna se da Turska ima sve veću ulogu i sve veći utjecaj u BiH, pogotovo kada je bošjačka strana u pitanju.

Podsjetimo, opći izbori trebali bi se održati u listopadu. Hrvati traže izmjene izbornoga zakona kako im drugi ne bi birali njihove predstavnike u vlasti.

Prije ovogodišnjih izbora, smatra hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović, taj zakon treba mijenjati kako bi Hrvati bili ravnopravni s druga dva konstituvna naroda u BiH. Dajte da se omogući da u BiH imamo legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda, da konstitutivnost zaživi prema odlukama Ustavnog suda i da se okrenemo europskom putu, rekao je.

Mladen Ivanić, srpski član Predsjedništva, ne vjeruje u lobiranje te smatra da se rješenje neće postići. Bilo bi mnogo bolje da predstavnici SDA i HDZ-a sjednu i pokušaju postići dogovor, neće to riješiti ni hrvatski ni turski predsjednik. Nažalost, zbog nedostatka komunikacije nisam optimist da će se to dogoditi, rekao je.

Problem izbornog sustava je preglasavanje zbog kojeg se dogodio slučaj Komšić kada su Bošnjaci izabrali hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Inače, u manje od dvije godine bit će to drugi sastanak predsjednice Grabar-Kitarović s Erdoganom. Nakon Ankare, sljedeći tjedan putuje u Sarajevo.

N1

Što se tiče stanja u samoj Turskoj, još uvijek se osjeća posljedice državnog udara, kazao je Krešić dodavši da su sinoć imali manjih problema nedaleko predsjedničke palače jer se u njezinoj blizini nije dopušteno kretati čak ni predstavnicima medija. Pritom, kad govorim o blizini, mislim na zračnu liniju nekakvih 500 ili 700 metara, možda i kilometar, pojasnio je naš reporter i zaključio da je sve čvršći stisak Erdoganova režima.

Turska se, podsjetio je, i dalje suočava i s izbjegličkom krizom, nastoji prema dogovoru s Europskom unijom rješavati situaciju, a riječ je o zemlji koja ima barem nominalno još neke aspiracije prema ulasku EU, ali ima i najduži staž u čekaonici, predvorju EU.

Upitno je koliko je moguće uopće pomaknuti pregovore, potreban bi trebao jedan kvantni skok u pregovorima, oni su uvijek na stolu, a možda bi Kolinda Grabar Kitarović mogla Erdoganu ponuditi da Hrvatska na neki način bude most u razgovorima prema EU.

Što se tiče detalja satnice oko njihova sastanka, Grabar Kitarović stiže oko 14 sati, njih dvoje će se sastati i razgovarati u četiri oka, potom će se sastati njihova izaslanstva, a tek iza 18 sati predviđene su izjave za medije i novinarska pitanja.

Premda ovaj sastanak nije nešto neočekivano, on nije bio ni previše oglašavan, Erdogan je bio u Hrvatskoj, a bit će zanimljivo vidjeti i što će reći hrvatska Vlada dok bi oko tripartitnog sastanka predsjednica mogal imati više problema zbog retorike koju je koristila prema BiH, podsjetio je naš reporter.

Bakir Izetbegović je bio vrlo oštar kritičar ne samo nje, nego i inače načina na koji komunicira značajan dio hrvatske politike, ali prema njoj posebno zbog njezinih izjava oko potencijalnog broja islamističkih boraca u BiH zbog čega su nju kritizirale i Majke Srebrenice i jako joj zamjerile takve istupe i stoga će biti zanimljivo u kojoj će mjeri ovaj posjet pomoći da se te relacije izglade, zaključio je Krešić.