Glasači u Azerbajdžanu u srijedu biraju šefa države na prijevremenim predsjedničkim izborima koje glavne oporbene stranke bojkotiraju te nema gotovo nikakve sumnje da će sadašnji predsjednik Ilham Alijev nastaviti svoju autokratsku vladavinu, prenosi Reuters.
Birališta u toj naftom bogatoj bivšoj sovjetskoj republici na Kaspijskom jezeru otvorena su u jutarnjim satima, no pregažena oporba niti u jednom trenutku nije do sada predstavljala ozbiljniji izazov 56-godišnjem Alijevu koji je preuzeo vlast 2003. nakon smrti oca Hejdara, bivšeg KGB-ovca i komunističkog čelnika.
Alijev, koji je u američkim diplomatskim depešama uspoređivan s fiktivnim mafijaškim kumom Michaelom Corleoneom, dvaput je već biran za predsjednika, na izborima 2008. i 2013. koje je oporba ocijenila namještenim, čime je vlast svoje obitelji nad naftom bogatom državom produžio u treće desetljeće.
Oporbene stranke u državi u kojoj je sve pod strogom kontrolom i sada tvrde da nisu stvoreni uvjeti za održavanje demokratskih izbora i optužuju vlasti da se pripremaju na lažiranje.
Osuđuju i iznenadnu i neobjašnjenu predsjednikovu odluku da raspiše izbore šest mjeseci prije roka. Tvrde da je Alijev to učinio kako bi skratio vrijeme za kampanju i onemogućio pokušaje opozicije da spriječi namještanje izbora.
“Svi prethodni izbori u Azerbajdžanu su bili lažirani i održani uz očita kršenja izbornog zakona. Ovi izbori neće biti iznimka”, kazao je izvršni tajnik oporbenog Republikanskog alternativnog pokreta Natig Jafarli.
Vlasti odbacuju kritike oporbe i tvrde da će izbori biti slobodni i pošteni.
“Azerbajdžan je na čvrstom putu i nepovratnom putu prema demokratskom razvoju. Stvoreno je slobodno, otvoreno i transparentno ozračje za predsjedničke izbore”, kazao je za AFP glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Hikmet Hadžijev.
“Svi kandidati imaju jednaka prava i mogućnosti”, dodao je.
Kako bi učvrstio vlast svoje obitelji koja traje već desetljećima, predsjednik je prošle godine svoju suprugu Mehriban Alijevu imenovao prvom potpredsjednicom, a još je 2009. promijenio ustav kako bi se mogao za predsjednika kandidirati neograničeno.
Uz Alijeva, još je sedam kandidata u utrci za predsjednika – sve malo poznate osobe koje jedva da su vodile ikakvu kampanju.
“Vrhunac tragikomedije je da su neki od tih kandidata pozvali birače da glasaju za Alijeva”, kazao je neovisni analitičar Bahtijar Hajiev.
Oporba tvrdi da su ti kandidati obične lutke na koncu koje su izabrali ljudi na vlasti.
“Samo kandidatima koje je odobrio Alijev omogućeno je sudjelovanje na izborima”, kazao je Ali Kerimli, čelnik oporbene stranke Narodna fronta.
Alijevi pristaše ističu kako je državu iz nekadašnjeg zaostalog sovjetskog područja pretvorio u važnog energetskog dobavljača za Europu.
No kritičari tvrde kako je taj kavkaski Corleone pritom ugušio oporbu i iskoristio vlast kako bi zgrnuo ogromno bogatstvo koje troši na luksuzan život sebe i svoje obitelji.
“Alijevi desetljećima prisvajaju azerbajdžansko nacionalno blago, prikupili su golemo tajno bogatstvo”, upozorava Kadija Ismajilova, aktivistica u borbi protiv korupcije.
Alijev odlučno odbacuje optužbe za korupciju i zloupotrebu ovlasti.
Birališta se zatvaraju u 14 sati po srednjoeuropskom vremenu, a nadgleda ih Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OSCE). Središnje izborno povjerenstvo trebalo bi početi objavljivati rezultate kasno navečer.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.