Sporazum Macron-Merkel poruka je da Europa ima budućnost ako se drži zajedno

Svijet 22. sij 201909:50 > 09:52
N1

Novinar Deutsche Wellea Srećko Matić za Novi dan se javio iz njemačkog Aachena gdje će Emmanuel Macron i Angela Merkel nakon 56 godina potpisati novi sporazum o dubljoj suradnji Francuske i Njemačke. U mali grad na granici dolaze i prosvjednici.

Matić je podsjetio da su prvi ugovor potpisali francuski predsjednik De Gaulle i njemački premijer Adenauer samo 18 godina nakon kraja Drugog svjetskog rata. Tim sporazumom omogućena je gospodarska, ekonomska i kulturna suradnja te ono što se kasnije nazvalo “motorom europskih integracija”, iako taj motor u posljednje vrijeme malo zapinje, objasnio je Matić. 

VEZANA VIJEST

Kaže da dvoje državnika potpisuju ugovor kako bi se produbila suradnja dviju zemalja, pogotovo u izbornoj godini. Matić pojašnjava da je ovaj ugovor trebao biti potpisan prije šest godina na pedesetu obljetnicu prvog ugovora, ali da Njemačka nije bila spremna. 

“Jedinstven sporazum, nigdje na svijetu ne postoji nešto tako duboko što povezuje dvije zemlje kao sporazum koji povezuje Njemačku i Francusku”, rekao je Matić istaknuvši da je potpisivanje ugovora simbolički čin, ali da će zaživjeti samo ako ga prihvate građani s obje strane granice. 

“Ovim ugovorom žele produbiti političku, ekonomsku i kulturnu suradnju. Žele olakšati život građana s obje strane granice. Novim ugovorom se otvara mogućnost da Nijemci i Francuzi otvaraju vrtiće, organiziraju zdravstvenu skrb i javni prijevoz. To bi trebala biti poruka iz Achena gdje i drugi državnici EU poput Jeana Clauda Junckera ili Donalda Tuska, žele uputiti poruku u izbornoj godini da Europa ima budućnost samo ako se drži zajedno i dublje integrira”, rekao je Matić.

Novinar DW-a kaže da porukom zajedništva Macron i Merkel žele stabilizirati jedno drugo te da se, bez obzira na rivalitet, Francuzi i Nijemci jako cijene. 

YVES HERMAN / REUTERS

“Postoje duboke veze između dva naroda. Snaga je u suradnji građana. Kroz program suradnje i razmjene  je razmijenjeno preko 8 milijuna mladih ljudi. Postoji više od 200 instituta akademske razmjene, dvije tisuće partnerskih gradova. Nakon SAD-a Francuska je drugo izvozno tržište za Njemačku”, kaže Matić dodavši da je jedna od točaka ugovora i produbljenje vojne suradnje dviju država. 

Poručuje da lideri dviju država moraju paziti kakvu će poruku poslati drugim članicama EU koje nisu zadovoljne činjenicom da Francuska i Njemačka predvode integracije u EU. “Druge zemlje će također tražiti svoje mjesto pod suncem i Merkel i Macron se moraju potruditi da im to omoguće”, misli Matić.

Achen je pod jakim mjerama sigurnosti, otkrio je Matić dodavši da su u mali grad stigli prosvjednici za i protiv EU. U pogotovo teškoj poziciji je Emmanuel Macron koji je suočen s prosvjedima “žutih prsluka” kod kuće, ali kojeg će oni dočekati i u Achenu. Žuti prsluci i Marie Le Penn su optužili Macrona da je ovim ugovorom prodao nacionalne interese Francuske. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.