Zasićeni duboko ukorijenjenom korupcijom i željni promjena, Ukrajinci će u nedjelju za novog predsjednika države vjerojatno izabrati Volodimira Zelenskija, komičara bez političkog iskustva.
Volodimir Zelenski, koji glumi predsjednika u jednoj popularnoj televizijskoj seriji, osvojio je gotovo dvostruko više glasova od sadašnjeg predsjednika Petra Porošenka u prvom krugu izbora prošli mjesec i otada mu popularnost ne pada.
Ispitivanje javnog mnijenja koje je ovaj tjedan provela agencija KIIS pokazalo je da bi Zelenski trebao dobiti 72 posto glasova u drugom krugu, a Porošenko 25 posto. Prošli tjedan, jedno drugo ispitivanje dalo mu je 61 posto glasova, a Porošenku 24 posto.
Zelenskijev uspon odgovara protestnom raspoloženju birača u mnogim drugim dijelovima svijeta, od izbora američkog predsjednika Donalda Trumpa do Brexita i Pokreta pet zvijezda u Italiji kojeg je na vlast također doveo komičar.
Njegova pobjeda bila bi drastičan otklon od prethodnih izbora na kojima su pobjedu odnosili iskusni političari uključujući trojicu bivših premijera.
U igri je vodstvo nad državom koja se nalazi na prvoj liniji spora Zapada s Rusijom nakon prosvjeda na glavnom kijevskom trgu Majdanu 2014. zbog kojih je Porošenkov proruski prethodnik Viktor Janukovič morao pobjeći u egzil i posljedične ruske aneksije Krima.
Porošenko vjeruje da može dostići Zelenskija i postoji uistinu mala vjerojatnost da bi birači doista i mogli u posljednjem trenutku izabrati poznato lice umjesto skoka u nepoznato.
Zelenskij obećava da će zadržati prozapadnu orijentaciju Ukrajine i uvjerava ulagače da će provoditi reforme, boriti se protiv korupcije i pridržavati se uvjeta MMF-a.
Iako je počeo objavljivati dijelove svojeg političkog programa, zapravo je i dalje nepoznanica, a i sumnjiv je zbog svojih veza s jednim moćnim oligarhom, vlasnikom televizije na kojoj nastupa, koji bi želio da Porošenko ode s vlasti.
“Komičar je kapitalizirao veliko protivljenje javnosti političkim elitama i Porošenkovu veliku nepopularnost među biračima”, rekla je Agnese Ortolani, analitičarka Economist Intelligence Unita.
“Zelenskijeva politička platforma, osim fokusa na borbu protiv korupcije i općenite, prozapadne agende, i dalje je nejasna”, ocijenila je, dodajući: “Naša prognoza je da će Zelenskij pobijediti Porošenka u drugom krugu”.
Lakrdijaš ili političar?
Porošenko, 53-godišnji magnat koji je bogatstvo stekao tvornicama čokolade, tvrdi da je njegov protivnik populistički lakrdijaš, nesposoban za vođenje zemlje koja je u ratu s proruskim separatistima na istoku zemlje. U sukobu je dosad poginulo gotovo 13.000 ljudi.
Tu poruku prepoznali su neki birači kao što je Irina Zajceva, umirovljenica koja šije tradicionalne ukrajinske izvezene košulje.
“Želim da moju zemlju predstavlja čovjek koji je mudar, pametan”, rekla je. “Klauni i lakrdijaši su također potrebni, ali samo u cirkuskoj areni”.
Porošenko je osigurao Ukrajincima bezvizni režim za putovanja u EU. Proveo je neke reforme, pomogao u uspostavi autokefalne Ukrajinske Pravoslavne Crkve i uspješno lobirao na Zapadu da zadrži sankcije Rusiji.
No kritičari napominju da ritam promjena ne odgovara očekivanjima prosvjednika s Majdana. Porošenko također nije održao obećanje da će brzo okončati rat na istoku zemlje, a životni standard je i dalje nizak. Ukrajina, zemlja sa 42 milijuna stanovnika, jedna je od najsiromašnijih u Europi.
Samo devet posto Ukrajinaca ima povjerenja u svoju vladu, najmanje na svijetu, pokazalo je ispitivanje Gallupa, čiji su rezultati objavljeni u ožujku.
Zelenskij je iskoristio takvo protuestablišmentsko raspoloženje javnosti vodeći neobičnu kampanju punu šala, komičarskih nastupa i domišljatih objava na društvenim medijima na kojima ima milijune pratitelja.
Njegova kampanja privukla je i poznate reformatore, uključujući dvojicu bivših ministara koji su se razišli s Porošenkom.
“Porošenko nije donio onu pravednost zbog koje se dogodio Majdan”, rekao je Aivaras Abromavicius, bivši ministar gospodarstva koji je postao Zelenskijev savjetnik.
Prije izbora u nedjelju dvojica kandidata imat će i neobično sučeljavanje, na nogometnom stadionu u Kijevu u petak, pred desecima tisuća ljudi.
“A moj prigovor predsjedniku Porošenku je to što je probudio nadu da se zemljom može vladati drugačije, ali je tu nadu, nažalost, pokopao.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter| Facebook | Instagram