Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnej, dao je prednost pragmatizmu umjesto radikalnoj retorici i mogućnosti sukoba sa Zapadom ne bi li omogućio postizanje okvirnog dogovora koji utire put rješavanju iranskog nuklearnog pitanja, ocjenjuju stručnjaci.
Jedno od velikih pitanja u zadnjih osamnaest mjeseci, dok su se ubrzavali pregovori Irana i skupine 5+1 (Kina, SAD, Francuska, Velika Britanija, Rusija i Njemačka) bilo je hoće li ajatolah Hamnej – koji odlučuje o svim strateškim pitanjima – odobriti odredbe nuklearnog dogovora.
Poznat po svom nepovjerenju prema Washingtonu i njegovim saveznicima, rekao je čak da ne vjeruje u pozitivan ishod nakon dvanaest godina diplomatske krize. No “ključni parametri” okrivnog dogovora postignutog u četvrtak u Lausanni potvrđuju spremnost tog vjerskog čelnika da zaključi i konačan dogovor koji se mora pripremiti do 30. lipnja.
Tekst mora spojiti dvije zadaće iranskog prvog čovjeka: ukidanje međunarodnih sankcija uvedenih 2006. i očuvanje iranskog nuklearnog programa, premda ograničenog i pod strogim nadzorom, rekao je teheranski stručnjak Amir Mohebbian, konzervativac blizak vlasti.
“To je bio vođin plan”, ocijenio je. “Bilo je važno pokazati svijetu da unatoč pritisku možemo ostvariti napredak u znanosti, ali je bilo važno i postići ukidanje sankcija”. Iranski vođa kojemu je 75 godina, “želi riješiti to pitanje radi budućnosti zemlje i regije”, dodao je.
“Atomska bomba nikada nije bila naš cilj, to je bila varka koju su stvorile Sjedinjene Države i neke zapadne zemlje koje su nam na koncu pomogle u pregovorima. Izlazimo kao pobjednici”, ustvrio je Mohebbian.
I umjereni predsjednik Hassan Rouhani, izabran u lipnju 2013., bio je među istaknutim osobama koje se povezivalo sa službenom obnovom pregovora. On ima drukčiju retoriku od svog prethodnika Mahmouda Ahmadinejada čija je dva mandata (2005-2013) obilježio sukob sa Zapadom.
Zaključenje konačnog dogovora koristilo bi Rouhaniju prije parlamentarnih izbora 2016. na kojima će njegovi saveznici koji zagovaraju reforme pokušati preuzeti konzervativcima kontrolu u parlamentu.
No kratkoročno, najviše će koristi imati ajatolah Hamnej koji je odobrio tajne pregovore s američkim čelnicima prije 2013.
“Pripisat će si zaslugu” da je riješio jednu od najtežih iranskih diplomatskih kriza i stvorio uvjete za jačanje položaja Islamske Republike u regiji, zaključuije Davud Hermidas-Bavand, veteran iranske politike i profesor sveučilišta u Teheranu.