U utorak se obilježava 30. godišnjica prvog homoseksualnog braka u svijetu, sklopljenog već prvog dana stupanja na snagu danskog zakona koji je to omogućio.
“Bila je to ceremonija poput svih drugih u gradskoj vijećnici, no po prvi put su u glavnim ulogama bila dvojica muškaraca”, sjeća se trideset godina kasnije Ivan Larsen, ponosan što je bio među prvim homoseksualcima u svijetu koji je učinio taj korak.
Prvog listopada 1989., istog dana kad je na snagu stupio danski zakon koji je omogućio životno partnerstvo između osoba istog spola, pastor Larsen se vjenčao za Ovea Carlsena, psihologa kojeg je upoznao tri i pol godine prije u kafiću u Kopenhagenu.
Na tridesetu godišnjicu njihovog vjenčanja ovaj se povučeni par prisjeća tog “povijesnog” trenutka.
Bila je nedjelja u danskoj prijestolnici kad je Tom Ahlberg, matičar u gradskoj vjećnici, otvorio vrata kako bi sklopio “partnerstva”, što je bio službeni naziv, jedanaest homoseksualnih parova.
Ove i Ivan tada su imali 42 godine te su postali drugi homoseksualni bračni par nakon 74-godišnjeg Axela i 67-godišnjeg Eigila, pionira gay braka, koji danas više nisu među živima.
Svjetski događaj
“Rečeno nam je da možemo imati 25 gostiju u sali. Bilo nas je troje”, smije se Ivan.
“Zbog novinara”, dodaje njegov suprug.
Parove je nakon ceremonije dočekala gomila entuzijasta koja je tradicionalno bacala rižu na njih prije no što su kočijom otišli u sjedište tamošnjeg LGBT pokreta.
Ivan i Ove tada su dobrovoljno izašli u medije.
“Smatrali smo da je nužno govoriti o tome što se dogodilo u Danskoj, poslati poruku: dobro je i moguće je”, ističe Ove. Trebalo je četiri godine da iduća država, Norveška, odobri istospolne brakove.
Za Ovea nije uvijek bilo očito da je homoseksualac. Bio je oženjen i otac je dvoje djece.
“Bivša žena mi je rekla: moraš živjeti svoj život”.
Razveden je upoznao Ivana s kojim je ispisao povijest.
“Bio je pionirski čin vjenčati se taj dan”, dodaje Larsen.
Danska je do 1886. homoseksualnost kažnjavala smrću, a danas je ponosna što je predvodnik u etičkim pitanjima.
No zakon o životnom partnerstvu bio je prihvaćen zato jer je isključivao pravo na posvajanje, ističe Michael Nebeling Petersen, profesor humanističkih znanosti.
“Bilo je u redu sve dok nije diralo simboličko područje reprodukcije i obitelji”, naglašava.
Petersen smatra kako je ideja tadašnjih zastupnika bila pružiti financijsku sigurnost homoseksualcima i omogućiti im međusobno nasljedstvo. Bilo je to doba kad je svijetom harala sida.
Civilno partnerstvo bilo je isto kao brak po pitanju oporezivanja i nasljedstva, no nije se moglo slaviti u crkvi niti je bilo priznato u inozemstvu.
Kako bi se ono uopće sklopilo, barem je jedan partner trebao imati dansko državljanstvo.
Od 1989. do 2012. sklopljeno je 7491 partnerstvo.
Od lipnja 2012. termin partnerstva je odbačen i brak je omogućen svima. Homoseksualci u Danskoj sad imaju ista prava kao heteroseksualni parovi i mogu se vjenčati u crkvi.
Danas istospolne brakove dopušta oko trideset država.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.