U Sudanu je počela istraga protiv bivših čelnika režima Omara al-Bashira o zločinima počinjenim u Darfuru, dok je svrgnuti predsjednik odavno na meti teških optužaba Međunarodnog kaznenog suda (ICC) u vezi s tim krvavim sukobom.
“Počeli smo istragu o zločinima počinjenim u Darfuru od 2003.”, rekao je glavni državni odvjetnik Tagelsir El-Heber na tiskovnoj konferenciji u Khartoumi.
ICC je 2009. i 2010. izdao dva međunarodna uhidbena naloga protiv Omara al-Bashira za “genocid”, “zločin protiv čovječnosti” i “ratni zločin” tijekom sukoba u Darfuru, području na zapadu Sudana, na kojemu je u ratu s pobunjenicima izginulo 300.000 ljudi, a 2,5 milijuna je raseljeno, pokazuju UN-ovi podatci.
Unatoč brojnim pozivima na izručenje, bivši diktator nikad nije izveden pred sud u Den Haagu, gdje je sjedište ICC-a.
Bashira, koji je na vlast došao državnim udarom 1989., srušila je vojska 11. travnja nakon višemjesečnih prosvjeda protiv njegova režima u kojima su poginuli desetci ljudi.
Nakon dogovora koji su u kolovozu postigli vojska i prosvjednici, zemljom upravlja prijelazna vlada s civilnim premijerom i Suverenim vijećem u kojemu su vojnici i civili.
Vijeće upravlja zemljom tijekom trogodišnjeg prijelaznog razdoblja nakon kojega će se raspisati slobodni izbori.
Sredinom prosinca bivši predsjednik Bashir je na sudu u Khartoumu osuđen na dvije godine zatvora zbog “korupcije”, ali je zbog svoje dobi poslan u ustanovu za rehabilitaciju, a ne u zatvor.
Na sudu u svojoj zemlji mogao bi odgovarati i za druga kaznena djela. Tako je za njim izdan uhidbeni nalog zbog umiješanosti u državni udar 1989. kojim je došao na vlast.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.