Talijanski stručnjak otkrio kad bi pandemija mogla posustati

Svijet 02. tra 202010:10 > 10:18
Vincenzo PINTO / AFP

Ima nekih podataka na osnovu kojih se može kazati da cjepivo protiv gripe daje neku zaštitu, ali to nije potpuna zaštita.

Prvi put je došlo dvadesetak osoba zatražiti pomoć u bolnicu “Giovanni XXIII.” u Bergamu u odnosu na stotinjak koliko ih je dnevno dolazilo prvih dana, kaže profesor Giuseppe Remuzzi, direktor instituta za farmakološko istraživanje “Mario Negri” u Milanu.

VEZANE VIJESTI

Profesor Remuzzi se trenutačno nalazi u Bergamu, epicentru epidemije koronavirusa u Italiji gdje je do sada umrlo 2060 osoba koje su imale i koronavirus (zapravo podaci koje je danas objavio lokalni list Eco di Bergamo govore kako je u ožujku 2020. u provinciji Bergamo umrlo više od 5400 osoba, od kojih bi se oko 4500 moglo povezati s koronavirusom, umjesto 2060 koliko se službeno povezuje s COVID-19, a ništa se ne zna o uzrocima smrti još 2500, koliko ih je umrlo u svojim stanovima, a na čijim potvrdama o smrti piše “intersticijska pneumonija”), među kojima su i četiri liječnika (u Italiji je umrlo 66 liječnika, a 8358 liječnika, medicinskih sestara, bolničara je zaraženo).

U Bergamu je u prosjeku tjedno umiralo 45 osoba, a sada s epidemijom umire ih 313 (tjedan od 15. do 21. ožujka). Profesor Remuzzi kazao je što smatra koje je greške napravila Italije te što misli kada će epidemija posustati u toj državi.

Remuzzi iznosi kako je koronavirus u Italiju došao iz Njemačke, ali koje su pogreške učinjene u Italiji i što preporučujete drugim zemljama?

“Važno je identificirati zaraze i izolirati ih. Važno je onda uzeti bris od svih koji su bili sa zaraženom osobom u kontaktu. Tako se može zaustaviti širenje virusa. Osim toga, potrebno je imati dovoljno mjesta u intenzivnoj njezi, jer ako je dovoljno mjesta u intenzivnoj njezi, ljudi ne umiru.

#related-news_0

Primjer je Njemačka u kojoj je 25.000 kreveta u intenzivnoj njezi i zato mogu liječiti one koji imaju koronavirus. Zato u Njemačkoj ima manje umrlih u odnosu na broj oboljelih. Nama u Italiji manjka još najmanje 4000 ležajeva u intenzivnoj njezi.

Također, liječnici, medicinske sestre i bolničari moraju biti zaštićeni. Nažalost, u Italiji na početku pojave zaraze nisu imali dovoljnu zaštitu.”

Do kada će se širiti u Italiji? Tada bi se otprilike moglo znati i za druge države u kojima se kasnije pojavio…

“Držimo da će se zaraza širiti se do polovice travnja. Bude li se tada zaustavila, dobit će se više mjesta u intenzivnoj njezi, pa će se lakše moći liječiti one koji budu obolijevali. Tek krajem svibnja stvari bi trebale biti znatno bolje.

U Lancetu (liječničkoj znanstvenoj reviji) objavljena su 12. ožujka predviđanja i ona su se do sada ostvarila”, kazao je profesor Remuzzi u intervjuu za Večernji list.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.