Žene puno češće ispadaju iz obrazovanja; Ako ostanu u školama profiriraju svi

Svijet 30. lis 202014:34 > 14:37
Ilustracija

Kada bi sve djevojke završile srednju školu do 2030. to bi ojačalo BDP zemalja u razvoju za prosječno deset posto kroz sljedeće desetljeće, kaže izvješće objavljeno ovaj tjedan.

Svaki dolar potrošen na prava djevojčica i na njihovo obrazovanje donosi zauzvrat 2,80 dolara, što je ekvivalent dodatnim milijardama dolara, pokazala je studija skupine Plan International i tima iz tvrtke za financijske usluge Citi’s Global Insights.

“Planovi oporavka od covida-19 koji kao prioritet stavljaju ulaganja u obrazovanje djevojčica i njihovu dobrobit pomoći će da se zajednice i ekonomije izgrade boljima i snažnijima”, rekla je Anne-Birgitte Albrectsen, direktorica Plan Internationala.

Oko 130 milijuna djevojčica širom svijeta već je bilo izvan školskog sustava i prije covida-19, pokazuju podaci UNESCO-a, koji kaže da se njih više od 11 milijuna neće vratiti u škole nakon pandemije.

Kod djevojčica je puno češći slučaj nego kod dječaka da ispadnu iz školskog sustava, kaže UNICEF. Mnoge obitelji kada moraju birati izaberu ulagati u sinove a ne u kćeri. Nasilje, siromaštvo i brakovi u ranoj dobi također utječu na pristup djevojčica obrazovanju.

Novo izvješće utemeljeno na studiji provedenoj u osam zemalja u razvoju i brzorastućim ekonomijama – među ostalima u Indiji, Egiptu, Ugandi, Boliviji i Laosu, poziva na holistički pristup uz mjere usmjerene na obrazovanje, zdravlje i prevenciju nasilja.

Neke zemlje niskog dohotka mogle bi imati problema osigurati da sve djevojčice završe školovanje kroz sljedećih deset godina, kaže izvješće.

Naglašava međutim da je taj cilj uključen i u seriju ambicioznih razvojnih ciljeva koje su potpisali svjetski čelnici 2015. gdje se kaže i da bi jačanje uključenosti žena moglo pomoći napretku društva u cjelini.

Uklanjanje barijera prema obrazovanju djevojčica moglo bi biti “ključ za postizanje mnogih od ciljeva održivog razvoja UN-a”, rekao je Andrew Pitt, Citijev šef za istraživanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.